1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Eşi Vefat Eden ve Boşanan Kadınlara Verilen Devlet Destekleri!
Eşi Vefat Eden ve Boşanan Kadınlara Verilen Devlet Destekleri!

Eşi Vefat Eden ve Boşanan Kadınlara Verilen Devlet Destekleri!

A+A-

Devlet tarafından eşi vefat eden ya da eşinden ayrılmış kadınlara çeşitli destekler verilmektedir. son dönemde ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle, bu desteklere yeni düzenlemeler getiriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınlara yönelik verilen desteklerini miktarlarının yenilendiğini açıkladı.

Eşi vefat eden kadınlara verilen devlet destekleri!

Koronavirüsle mücadele kapsamında eşi vefat eden kadınlara yönelik verilen devlet desteklerinin miktarları güncellendi. Eşini kaybeden kadınlara aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL yardım yapılacaktır. Bu yardım başvuruları, ikamet edilen il ya da ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacaktır.

Boşanan Kadınlara Ne Kadar Maaş Verilir?

Eşinden ayrılmış olan kadınların mağdur olmaması amacıyla, devlet tarafından dul maaşı verilmektedir. Dul maaşı alabilmek için bazı şartların karşılanması gerekmektedir. Boşanmış kişiye doğrudan maddi bir yardım verilmemektedir. Ancak boşanan kadının asgari geçimini sağlayabilmesi adına muhtaçlık durumunu beyan etmeleri ile ihtiyaç sahibi kapsamında yer alması şartı ile ikamet ettiği vakıf ve denekler ile kaymakamlıklar geçim sıkıntısı çeken boşanmış kişilere yardım etmektedir.

Dul maaşı sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eşi vefat etmiş kadınlara bağlanan dul maaşı, 2 ayda bir olmak üzere ödenmektedir. Dul maaşı sorgulama işlemi, https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresinden yapılabilmektedir.

Dul Maaşları Ne Zaman Kesilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kaymakamlıklar tarafından ödenen dul maaşı bazı durumlarda kesilmektedir. Maaş bağlanan kadınların sigortalı bir işte çalışmaları, SGK’dan aylık veya gelir almaları, muhtaçlık durumlarının ortadan kalkması ve maaş aldığı süre içerisinde yeniden evlenmesi halinde dul maaşları kesilmektedir.