1. HABERLER

  2. YARDIM

  3. Erzak Yardımı Nasıl Alınır ?
Erzak Yardımı Nasıl Alınır ?

Erzak Yardımı Nasıl Alınır ?

A+A-

Erzak yardımı nasıl alınır? Devlet yardımları dar gelirli vatandaşlarının temel ihtiyaçların karşılanması söz konusu olduğunda neredeyse hayati öneme sahiptir. Bu alanda yapılan devlet yardımları ayni yardımlar ve nakdi yardımlar olarak iki şekilde gruplanır. Çoğunlukla halkın maddi ihtiyaçlarını nakdi yardımlar doğrultusunda karşılanmaya çalışılsa da ayni yardım olarak adlandırılan gıda, yakacak ve giyecek yardımları da yapılır.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet yardımlarının bir kısmı çeşitli bakanlıklar aracılığıyla doğrudan yapılırken bir kısmı da aracı vakıflar ya da belediyeler gibi kurumlar vasıtasıyla yapılır. Erzak yardımı da çoğunlukla belediyeler tarafından hazırlanan paketlerin bölgelerindeki dar gelirli vatandaşlara ulaştırılmasıyla gerçekleşir.

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Faydalanabilir?

Erzak yardımı konusunda devlet yönlendirici kurum sıfatıyla yer almakla birlikte Kızılay vasıtasıyla da birçok ihtiyaç sahibine ulaşır. Son dönemde getirilen yeniliklerden biri de erzak yardımların ayni yardımdan bir çeşit nakdi yardıma dönüştürülmesidir. Şöyle ki artık özellikle büyük şehirlerde belediyeler halka direkt erzak dağıtmak yerine yemek kartı tarzında bir kart dağıtıp, bu karta her ay belirlenen miktarda bir para yüklüyor. İş yükü ve pratik olması açısından oldukça faydalı olan bu yeni sistemle, vatandaşlar da ihtiyaçları olan ürünleri anlaşmalı marketlerden rahatlıkla alabilir.

Kimler Erzak Yardımı Alabilir?

Devletin erzak yardımından yaralanacak vatandaşlar çoğunlukla Belediyeler ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) vasıtasıyla gerçekleştirilir. Özellikle belediyelerin ve muhtarlıkların yönlendirmesiyle çoğu zaman herhangi bir başvuruya ihtiyaç duyulmadan erzak yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Ancak İstanbul gibi metropollerde ve nüfus değişimin nispeten hızlı yaşandığı bölgelerde bu kişilerin takibi zorlaşacağından, vatandaşlar direkt muhtarlık ya da belediyelere de başvurabilir. Vatandaşların erzak yardımı için doğrudan başvuruları sırasında muhtarlıklardan aldıkları fakirlik kağıdının yanlarında olması işlemlerini kolaylaştırır. Fakirlik belgesi olarak adlandırılan evrak muhtarlar tarafından mahallelerindeki ihtiyaç sahiplerine verilen ve onların ekonomik olarak zor durumda olduklarının resmi belgesidir. Vatandaşlar erzak yardımı için başvurularının değerlendirilmesiyle ilgili belediyelere giderek ya da telefonla ulaşarak sorgulama yapabilirler. Aynı şekilde sosyal yardım kartı uygulamasıyla ilgili de bilgi alabilirler. Devlet yardımlarının önemli bir kısmını oluşturan erzak yardımlarına ek olarak devletin yeni doğan bebekler için yaptığı süt yardımına dair detaylı bilgiyi de site içerisinde bulabilirsiniz.