1. HABERLER

 2. SOSYAL YARDIMLAR

 3. Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Başvuru ve Şartları
Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Başvuru ve Şartları

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Başvuru ve Şartları

A+A-

Engelli maaşı ne kadar oldu? Yapılan son düzenlemelerle 2021 engelli maaşı, artış gösterdi. Genel olarak yaşlı, muhtaç, özürlü ve özürsüz kişilere verilen engelli maaşı, asgari ücretin 500 lira artması ile zamlandı. 2021 Ocak ayı itibariyle engelli maaşı ödemeleri zamlı şekilde hesaplara yattı.

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen engelli aylığı kapsamında, 2021 maaş takvimi zamlı olarak uygulamaya konuldu. Engelli vatandaşların sosyal haklarından yararlanabilmeleri için Bakanlık tarafından yürürlüğe konulan engelli maaşı, Ocak ayı itibariyle zamlı fiyatlarla uygulandı. Bu kapsamda 2021 engelli maaşı ne kadar oldu, engelli maaşı zammı şu şekilde oluşturuldu:
 • %40 - %69 Arası Engelli Maaşı 2021 Zammı
Engel oranı %40 ile %69 arasında olan kişilere verilen 509 liralık maaş,537 ile 657 TL arasında bir fiyatayükseldi.
 • %70 Üzeri Engelli Maaşı 2021 Zammı
Engel oranı %70 ve üzeri olan kişilere verilen 763 liralık engelli maaşı ise 854 TL olarak belirlendi. Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Engelli Maaşı Başvuru Formu ve Şartları

Engelli maaşı başvuru formu doldurarak engelli maaşı alabilirsiniz. Ancak bunun içinde belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Engelli Maaşı Başvuru Formu ve Şartları

 1. T.C. vatandaşı olması
 2. Engelli raporuna sahip olması
 3. %40 ya da üstü engelli olunması
 4. Başvuran kişi yüksek maaş almaması
 5. Mülk sahibi olunmaması
 6. 18 yaşını doldurmamış kişiler için ebeveynleri başvuru yapması gerekiyor. Başvuran ebeveyn ise vesayet belgesi
 7. 65 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.
Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Başvuru ve Şartları

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet'e giriş yaparak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama bölümünden yapılmaktadır.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yaşlı, muhtaç ya da engelli kişiler, engelli aylığı alma şartları kapsamında bu yardımdan yararlanabiliyorlar. Aşağıda engelli maaşı alma şartları listelenmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen koşullar çerçevesinde engelli maaşı alabilecek kişiler şunlardır:
 • Hastaneden alınan engelli sağlık kurulu raporuna göre 'engelli' sayılan (%40 ile %69) ya da başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek seviyede engelli olan (%70 ve üzeri) kişiler,
 • Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayanlar,
 • Sosyal güvenlik kurumlarından ya da herhangi bir gelir ve aylık hakkından yararlanmayanlar,
 • Nafaka bağlanmayan ve bağlanması mümkün olmayanlar,
 • Herhangi devamlı bir geliri bulunmayanlar,
 • Gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında bulunan kişiler,
 • Bu koşullara sahip olup, kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaş altı engelli yakını bulunanlar engelli maaşından yararlanabilmektedirler.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı diğer bir adıyla engelli aylığı almak için şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İlk olarak %40 ve üzeri engeli aranmaktadır. Bunun dışında 65 yaşını doldurmamış ve T.C. vatandaşı olmak zorundadır. Herhangi bir mülke sahip olmaması ve aylık maaşının yüksek olmaması gerekiyor.

Engelli Maaşı Nereye Yatacak?

Engelli aylığı ödemesi sırasında kalabalık ve yığılma olmaması adına engelli maaşlarının ödeme günleri farklı günlere dağıtılmıştır. Engelli maaşı alma takvimi ile bu kişiler, doğum tarihinin son rakamına göre engelli maaşı ödemesini PTT üzerinden çekebilecekler.