1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enflasyon Nedir?
Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir?

A+A-

Enflasyonun neredeyse çoğu zaman yükseldiğini görmekteyiz. Sık sık kullanılan ekonomik kavramların başında yer almaktadır. Sürekli ve devamlı artışı ifade etmektedir. Bir ürünün sürekli artması enflasyonu da beraberinde getirmektedir. Kısacası mal ve hizmete ilişkin fiyat aralığının yükseldiği ve dolayısıyla paranın satın alma gücünün düşmesidir.

Enflasyonun Artması Ne Anlama Gelir?

Günümüzde artık sıkça karşılaşmaktayız. Üretim maliyetlerin artmasıyla haliyle fiyatlar yükselmektedir. İhracat artışı iç talebin karşılanmaması ve bundan dolayı iç fiyatların artmasıdır. Paranın artması demek talebinde atmasının göstergesidir. Bununla beraber talebin artması fiyatların yükselmesi enflasyonu oluşturur.

Enflasyonun Artmasıyla Ne Olur?

  • Tüketicinin alım gücü ve talebi azalır.
  • Paranın değeri azalması
  • Tüketicilerde tasarrufa yönlendirmek
  • Fiyatlarda dengesizlik meydana gelir.

Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyon şu şekilde yükselir; biz aldığımız herhangi bir ürünü veya hizmetlere eskiye göre daha fazla para ödenmesiyle gerçekleşir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Altından Para Nasıl Kazanılır?

Enflasyon Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın hale gelen enflasyonlar para enflasyonu, talep enflasyonu, maliyet enflasyonu şekilde gerçekleşir. Zamanla değişiklik gösteren bu çeşitler enflasyon yükselmesine neden olmaktadır.

Talep Enflasyonu

Yüksek para talebinin tüketicilerin eline daha fazla para geçmesi dolayısıyla tüketimin artması ve buna istinaden yükselen talep nedeniyle enflasyon yükselme sonu görülmektedir. Örnek verecek olursa yaz döneminde tatillerin başlamasıyla talebin artmasıyla etkili olmuştur.

Maliyet Enflasyonu

Bu enflasyon ise piyasaya sunulan ürünlerin fiyatlarında artış olarak gösterilir. Nedeni üretilen mal ve hizmetlerin sürekli artmasıyla oluşur. Bir ürün veya hizmetin eskiye göre daha çok para harcanıyorsa o ürün ve hizmetin fiyatı yükselecektir.

Para Enflasyonu

Piyasadaki her şeyin fiyatı yükselmesi demek mal ve hizmet talepten daha fazla arza sahipse o şeyin değeri düşer. Eğer para arzı piyasada talepten paranın değeri düşer.

Enflasyon Nasıl Düşer?

Baktığımızda paranın satın alma gücünü düşüren yani bundan yıllar önce ev alınabilen miktar ile bugün o parayla yemeğin bile ödenmesi zor olur. Paranın değeri azaldıkça veya kaybettikçe ulusal para birimine olan güveninizde düşebilir. Para biriktirmeniz durumunda başka ülkenin para birimini tercih edebiliriz. Yani enflasyon paranın değişim aracı değildir. Değer biriktirme işlevinde önemlidir. Bu durumla beraber gayrimenkule yabancı paraya ilgi artmaktadır.