1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emeklilikte Sosyal Hakların Durumu Nasıldır?
Emeklilikte Sosyal Hakların Durumu Nasıldır?

Emeklilikte Sosyal Hakların Durumu Nasıldır?

A+A-

Emeklilik belirli bir yaşa ulaşmış ve o yaşına kadar çalışma zorunluluğu olan gün sayısını sigortalı bir şekilde çalışarak doldurmuş olan insanların aldığı vasıftır. Kişiler emeklilikten sonra çalışmadan belirli bir miktar maaş alarak yaşamını idame ettirebilmektedir. Alınan maaşlar, emekliliğe kadar çalışılan maaşların sigorta primleri ile belirlenmektedir.

Emeklilik zamanı gelmiş insanların maaş haricinde bazı sosyal hakları da mevcuttur. Bunların başında kişilerin sosyal güvenlik hakkı gelmektedir. Sosyal güvenlik hakkı her kişi için vazgeçilmezdir ve yaş ile sınırlandırılamaz. Tüm hayatı boyunca sigorta kapsamında bir işte çalışmış olan kişiler, emeklilik gün sayısını doldurduklarında, devlet tarafından güvence altına alınır ve sağlık ihtiyaçları, emeklilik maaşları gibi hakları da yine devlet tarafından karşılanır.

Emeklilerin Sahip Olduğu Sosyal Haklar Nelerdir?

Emekliler, çalıştıkları süre boyunca aldıkları maaşın belirli bir kısmını emeklilik güvencesi olması karşılığında devlete öder. Bu ödeme işlemini kişiler kendileri yapmaz, çalıştıkları kurumların muhasebesi tarafından yapılır. Kişilerin aldıkları brüt ücretten bir kısım, vergi olarak devlete ödenir ve bu para kişilere hem çalıştıkları süre boyunca hem de emekliliklerinde kendilerine özellikle sağlık kapsamında yardımcı olur.

Kişiler devlet hastanelerinde ve bazı anlaşmalı özel hastanelerde bu vergi dâhilinde muayene ve tedavi olabilmektedir. Ayrıca bu sağlık hizmeti sadece emekli olan kişiyi değil, birinci dereceden akrabalarının da kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Emekli oluncaya dek ödenen vergiler sadece sağlık kapsamında değil diğer maddi konularda da kişilere destek olunacak şekilde tasarlanmıştır. Ödenen sigorta primleri doğrultusunda kişilerin emeklilik maaşları belirlenir ve kişilerin tüm emeklilik hayatı boyunca, yaşamları garanti altındadır.

Emeklilik Tazminatı ve Maaş Ödemeleri Nasıl Belirlenir?

Emeklilik maaşları kişiler için yatırılan sigorta primleri üzerinden belirlenmektedir. Bu nedenle kişiler işverenleri ile anlaştıkları maaş üzerinden sigorta primi yatırılmasına dikkat etmeli ve iş yerinin bunu olması gerektiği şekilde yaptığından emin olmalıdır. Emeklilik tazminatı ise kişinin çalıştığı süreyi gün şeklinde hesaplayarak belirlenir. Devletin verdiği süreden fazla çalışılmış günler için emeklilik tazminatı yükselir. Tazminat, çalışılan kuruma ve rütbeye göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Yeni sistem emeklilikte bireysel emeklilik ödemeleri ile, emeklilikte alınacak maaş miktarı da değişkenlik gösterecektir. Şu günlerde maaş ödemesinin yapıldığı bankalara, aylık küçük bir miktar bireysel emeklilik tazminatı yatırıldığında, emeklilikte daha fazla maaş elde edebilmek mümkündür.