1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emeklilerin Gözü Ramazan Bayramı İkramiyesinde: Zam Beklentisi Devam Ediyor!
Emeklilerin Gözü Ramazan Bayramı İkramiyesinde: Zam Beklentisi Devam Ediyor!

Emeklilerin Gözü Ramazan Bayramı İkramiyesinde: Zam Beklentisi Devam Ediyor!

Emeklilerin Gözü Ramazan Bayramı İkramiyesinde: Zam Beklentisi Devam Ediyor!

A+A-

Bayramların yaklaşmasıyla birlikte emeklilerin merakını kabartan gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı öncesinde emekli vatandaşlara verilecek olan ikramiyeye dair araştırmalar devam ediyor. Bayram öncesinde emekli maaşlarını alıp almayacaklarını düşünen emekliler ikramiye zammına dair açıklamalar bekliyor. Kısa bir süre önce emekli ikramiyesi açıklandı. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi zamlı alacak. İşte tüm detaylar...

Emekli İkramiyesinde Zam Var Mı?

2023 yılının gelmesiyle birlikte zamlanan asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşı üzerine kafalarda soru işaretleri yer aldı. Ocak ayı itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonucunda maaşlara zam yapıldı. Emekli maaşlarına yapılan zam ise yüzde 30 oldu. Emekli maaşlarına ek olarak emekli vatandaşları sevindiren ek gelişmeler de yaşanmaya davam ediyor.

para1.jpg

Milyonlarca emeklinin faydalanacağı bayram ikramiyesine dair soru işaretleri yer alıyor. Emekli maaşlarına, asgari ücrete ve memur maaşlarına gelen zam sonucunda bayram ikramiyesi için de zam bekleniyor. Nisan ayı ile birlikte gelecek olan Ramazan Bayramı ile birlikte bayram ikramiyesine yapılacak olan zam şimdiden gündeme oturdu. Sosyal medyada da yoğun bir şekilde tartışılan konuya dair açıklamalar bekleniyor.

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte emeklilerin gündeminde bayram ikramiyesi ödeme zammı var. 2023 yılı ile birlikte gelen zamlar üzerine ikramiyelerde de zam bekleniyor. Milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi vatandaşların Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ne kadar ikramiye alacağı ve zamlı olup olmadığı araştırılıyor.

Emekli İkramiyeleri Ne Kadar Olacak?

"Emekli ikramiyeleri 2023 yılında ne kadar olacak?" sorusuna yanıt arayan emekli vatandaşlar ise araştırmasını sürdürüyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde emekli vatandaşların hesabına yatırılan bayram ikramiyelerinin tutarı henüz belirlenmedi.

para2-001.jpg

Bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl 1.100 TL olarak hesaplara yatırılmıştı. 2022 senesinde de zam bekleyen emeklilere maalesef zam yapılmadı. Günümüzde ortaya atılan iddialara göre ise bayram ikramiyesi 2.500 TL ile 3.000 TL bant aralığında olması bekleniyor. Bu durumda ise yıllık emeklilere verilecek olan Bayram İkramiyesi 5.000 TL ile 6.000 TL seviyelerinde olması bekleniyor.

Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Verilecek?

Emekli vatandaşların en merak ettiği sorulardan birisi de bayram ikramiyelerinin ne zaman ödeneceği. Geçtiğimiz yılki uygulamaya göre, Ramazan Bayramı'na ilişkin ikramiyelerin ödemeleri bayram öncesi 3-5 gün içinde yapılırken, Kurban Bayramı'na ilişkin ikramiyeler ise bayram öncesi 10-12 gün içinde ödenmişti.

Bu yıl da benzer bir uygulama bekleniyor. Ancak bu süreçte bankaların yoğunluğu nedeniyle ödemelerde bir gecikme yaşanabilir. Emekli vatandaşların bayram öncesi maaşlarını alabilmeleri için banka ve PTT şubelerinin açık olacağı günleri takip etmeleri öneriliyor.

Sonuç Olarak

Emeklilerin merakla beklediği bayram ikramiyeleriyle ilgili detaylar netleşmeye devam ediyor. Zam beklentisiyle beraber bayram ikramiyelerinin miktarı da arttı. Emekli vatandaşlarının yakından takip ettiği konuya dair yapılacak açıklamalar ve ödeme tarihleri, ilgili kurumlar tarafından duyurulacaktır. Bu süreçte emekli vatandaşlarının, resmi kurumlar dışındaki bilgilere itibar etmemeleri ve güvenilir kaynaklardan bilgi almaları önem arz etmektedir.