1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekliler Aktif Olarak Çalışabilir Mi?
Emekliler Aktif Olarak Çalışabilir Mi?

Emekliler Aktif Olarak Çalışabilir Mi?

A+A-

Emeklilik her bireyin çalışma hayatının bitiş noktası gibi görünmektedir. Ama bazı kişiler için durum aksi yöndedir. Emekli olduktan sonra da yaşı gereği, alışkanlıkları ve vücut dinçliğinden dolayı çalışma hayatına devam etmek istemektedirler. Bu durum bazen iyi olmakla birlikte bazen de üzücü sonuçlar doğurmaktadır.

Normal koşullarda emekli olan bir kişi sgk kurumuna çalışması durumunda bildirilir fakat bazı işyerlerinin yanlış bildirimleri sonucu sgklı gibi gözüküp maaşları da kesilmektedir. 2016 yılına kadar iş yeri açan ya da ortak olan emeklilerden maaşlarında belli bir kesinti olmaktaydı.

Bu durum 2016 Şubat ayından sonra kalkmıştır herhangi bir prim kesintisi olmamaktadır. SSK kapsamında bir yerde çalışan emeklinin emekli maaşında bir kesinti olamaz ama tekrar sigortasında düzenleme yapılması gerekmektedir.

Yanlış Bildirimin Düzeltilmesi

Emekli olduktan sonra çalışan kişilerden kesinti yapılmaz ama tekrar sigortaları düzenlenmesi gerekmektedir. Bu durumu da iş yeri bildirmelidir. Yanlış bir bilgilendirme var ise 15 gün süresi vardır düzeltmek için eğer 15 günü geçerse iş yeri sahibi bizzat gidip düzeltme yapması gerekmektedir.

Emekli Maaşı Artar Mı?

Emekli olduktan sonra tekrar işe dönen kişilerin emekli maaşları artmaz. Enflasyona yönelik olarak senede 2 kere zam almaktadırlar. Bu zamlar temmuz ve ocak ayında yapılıp tüm emeklilere yapılmaktadır. Sigortalı işe başlayan emeklilerin işyerleri kodlarını 2 yapması konusunda dikkatli ve özenli olması gerekmektedir.

Emekli olduktan sonra çalışmak yasal bir durum olup tercihe göre belirlenir. Kimi vatandaş emekliliğin tadını çıkarıp vaktini hobilerle değerlendirip kimi vatandaş da emekli olduktan sonra hayatın getirdiği şartlar doğrultusunda çalışmak istemektedir.

2019 senesinde yapılan bir düzenleme ile çalışan emeklilerin maaşlarında herhangi bir koşul göz önüne alınmadan maaşlarından kesinti olmamaktadır. Aksine sigortasız çalıştırılan kişiler için tespit edildiği takdirde işverene yasal para cezası kesilmektedir. Bu konuda tüm önlemler alınmakta ve gerekli tüm kontroller yapılmaktadır.

Emekli Maaşından Kesinti Yapılabilir Mi?

2019 yılında yapılan düzenleme ile işe başlayan emeklilerin maaşlarında kesinti yapılmamaktadır fakat bazı emeklilik durumları hariç. Bunlar: malulen emeklilik engellilik indirimi ile emeklilik ve normal emeklilik. Bu kişiler yeniden işe başladıkları takdirde maaşları tamamen kesilecektir.

Etiketler : , ,