1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Elektrik Faturalarını Devlet Düşürdü
Elektrik Faturalarını Devlet Düşürdü

Elektrik Faturalarını Devlet Düşürdü

A+A-

Devlet elektrik faturla alakalı düzenlemeyi açıkladı. Devletin açıkladığı elektrik fatura düzenlemesi ile 1 aylık elektrik bedavaya geliyor. Gelen düzenlemede elektrik faturası %15 arasında düşürülebilecek. Devletin yaptığı düzenlemede herkes kendi eletrik tedarikçisini seçebilecek.

Elektrik faturaları ile düzenleme açıklandı! Elektrik faturalarına gelen düzenleme ile 1 aylık fatura bedavaya gelecek. Elektrik faturaları yüzde 15 arasında düşürülebilecek. Gelen düzenleme ile aboneler kendi tedarikçisini seçebilecek ve pazarlık edebilecekler. İşte detaylar!Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun açıkladığı düzenleme ile vatandaşların elektrik faturalarını yüzde 15 oranında düşürmesine fırsat tanındı. Açıklanan düzenlemede serbest tüketici limiti 88 liradan 75 liraya düşürüldü. Aylık 75 lira, yıllık 900 lira üzeri tüketimi olan aboneler artık istediği elektrik tedarikçisini seçebilecek ve pazarlık edebilecekler. Bu durumda elektrik faturaları yılda 1 kez bedavaya getirilebilir.

FİRMA DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Bu düzenlemeyle 23.5 milyon abone cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarik şirketini kolayca değiştirebiliyor. Tüm lisanslı elektrik şirketleri epdk.org.tr internet adresindeki ‘serbest tüketici’ bölümünde yayınlıyor.Yeni sözleşmede için vatandaşlara firmanın taahhütleri ve sözleşme hükümlerine karşı dikkatli olunmasında dair uyarılarda bulunuluyor. Burada en önemli uyarı, sözleşme yapacağınız firmaların küçük indirimleri için büyük taahhütlerine kanmayın uyarısı.

CEZA ÖDEMEDEN VAZGEÇEBİLİRSİNİZ! Sözleşmeye imzalayan aboneler, kararını değiştirdikleri takdirde 14 gün içinde gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden sözleşmeden cayabilme hakkına sahiptir.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu abonelerin mağdur olmaması için, ‘tys-portal.epias.com.tr’ portalını oluşturdu. Bu portala aboneler e-devlet şifreleriyle giriş yapabiliyor. Burada aboneler elektrik tüketim değerinden, sayaç okuma tarihlerine kadar bakıp, tedarikçi bilgilerini kontrol edebiliyor.