1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. EİKP Ödemesi Nedir?
EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP Ödemesi Nedir?

A+A-
EİKP ödemesi nedir? sorusu son zamanlarda sık sorulan sorular arasına girmiştir. Salgın döneminde EİKP ödemesi çıkmıştır. Açılımı olarak Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi olarak adlandırılmaktadır. Vatandaşların işsiz olmasından dolayı kendilerini geçindirmek için verilen yardım türüdür. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

EİKP Ödemesi Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi adı altında hane bazlı 1000'er TL olarak verdiği yardımdır. Başvuru yapacakların herhangi bir gelir araştırılması yapılmadan verilmektedir. Sadece dikkat edilmesi gereken durum, hane bazlı olacağı için hanede yaşayan kaç kişi başvuru yapmış olursa olsun başvuru sayısına göre verilmemektedir.

EİKP Ödemesi Kimlere Verilir?

EİKP başvurmak için belli bir eleme yöntemine gidilecektir. Aşağıdaki şartlardan bir tanesi karşılıyorsa değerlendirilme işlemi alınmayacaktır.
  • İŞKUR İşsizlik ödeneğinden faydalanan kişiler
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden Faydalananlar
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir sağlayan emekliler
  • 5510 Sayılı Kanun’da 4/a maddesine göre kamu işçileri
  • 5510 Sayılı Kanun’da 4/c maddesine göre memurlar,
  • EİKP ödemeleri için Faz 1 ve Faz 2 programında yararlanan kişilerin başvuruları değerlendirilmeye yer verilmeyecektir.
EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

EİKP Ödemesi Başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devletiniz yok ise PTT üzerinden 2 TL ücret ile şifre almanız gerekmektedir. Daha sonra e-devletinize giriş yaparak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sayfasına gidilerek Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu adı altında sayfaya giderek başvurusu yapılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

EİKP Ödemesi Nasıl Alınır?

EİKP ödemeleri e-devlet üzerinden başvuru yapıldıktan sonra değerlendirilmeye alınacaktır. Değerlendirilme süreci olumlu sonuçlandığında PTT üzerinden adınıza hesap oluşturulup alabileceksiniz. PTT gişelerine giderek ya da ATM üzerinden size gelen bilgilendirme mesajı üzerinden işlemlerini yapabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi sorgulamak isteyen kişiler e-devlet üzerinden giriş yapıp arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri “yazması gerekmektedir. Gelen yerde sorgulama yaparak başvuru detaylarının sonuçlarını görebilirsiniz. Başvuru yaptığınızdan itibaren başvurunun sonuçlanması yaklaşık olarak 10-15 gün sürmektedir.

EİKP Ödemesi Geri Alınır Mı?

EİKP ödemesi devlet tarafından verilen destektir. Bu süre zarfında geri ödemesiz olarak verilmektedir. Maddi gelir imkanı olmayan evlere verilen yardım paketidir. Vatandaşların temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak adına verilen yardım türü olduğundan sosyal yardımlarda geri ödeme alınmaz.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

EİKP ödemesi 1 aylık olarak verilmektedir. Başvurunuzu yaptığınızdan itibaren değerlendirilmesi olumlu sonuçlanması halinde PTT hesabı oluşturularak hesabınıza 1000 Türk lirası olarak yatmaktadır. Vatandaşlar bunu tek sefer olarak yararlanmaktadır. Bir kez yararlanmasından sonra tekrardan başvuru yapmaları olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır.
Etiketler :