1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Destekleri Eğitim Yardımı Nasıl Alınır GÜNCEL
Devlet Destekleri Eğitim Yardımı Nasıl Alınır GÜNCEL

Devlet Destekleri Eğitim Yardımı Nasıl Alınır GÜNCEL

A+A-

Eğitim alma hakkı tüm insanlar için olması gereken temel hak ve özgürlüklerden biridir. Bunun asgari düzeyde her yurttaş için sağlanabilmesi ve bu aşamadaki mali yetersizliğin aşılması amacıyla devlet yardımlardan önemli bir pay ayrılır. Her yıl milyonlarca çocuk ve gence devlet tarafından eğitim  yardımı bursları sağlanıyor. Bu eğitim yardımı bursların eğitim yaşamının her aşamasındaki öğrencilere ulaştırılması öncelikli hedeftir. İsterse kreşte eğitim alıyor olsun isterse de ortaokul ya da lisede. Eğitim alanında verilen devlet yardımları çoğunlukla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde planlanır. Gerekli başvurular ve araştırmalar sonrasında mali durumu elverişli olmayan ailelere nakdi ve kırtasiye yardımı şeklinde yapılır. Devletin direkt dahil olduğu süreçler dışında birçok kurum ve kuruluş da eğitim yardımı yapması konusunda devlet tarafından özellikle teşvik edilir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Kapsamında Öğrenci Yardımları

Devlet tarafından öğrencilere eğitim alanında yapılan destek Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) olarak adlandırılır. SED kapsamında eğitimin her aşamasındaki öğrenciler her yıl belirlenen limitler dahilinde bu yardımdan paylarına düşeni alırlar. Eğitim yardımı özellikle ekonomik zorluklardan dolayı çocuklarını okutamayacak halde olan ailelerin çocukları için verilir. Bu kapsam dahilinde aylık olarak 684 TL ile 821 TL arasında devlet yardımı alabilirler. Bu parayla öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması ve daha bilinçli nesillerin yaratılması amaçlanıyor. SED Yardımından faydalanabilmek için ailelerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kuruluşlara başvurması yeterli olacaktır. Eğer ailenin mali yetersizliği onaylanırsa o yıl için eğitim desteği verilmeye başlanır. Ancak SED Yardımlarının dikkat edilmesi gereken en önemli husus bunun düzenli bir maaş gibi düşünülmeyip belli sürelerde tekrar başvurulması gerektiğidir. Bu süreçte yetkililer de ailenin ve çocuğun durumunu izlemeye devam eder.

SED Yardımı İçin Başvuru Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Herhangi bir sebepten dolayı çalışamayan ve yeterli mali kazanca sahip olmayan bir ailenin çocuğu olmak
  • Kendi ailesinin olmaması ya da belli sebeplerden dolayı koruyucu aile yanına verilmiş çocuklar
  • Bakıma muhtaç olan kişilerin çocukları.
Yukarıda bahsedilen zorluklardan herhangi birini yaşayan çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için SED Yardımları kapsamında eğitim yardımı sunulur. Ayrıca hayatın her aşamasında devam eden devlet yardımlarından evlilik yardımına dair detaylı bilgileri de site içerisinde bulabilirsiniz.