1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. E-Devlet İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır
E-Devlet İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet İmar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır

A+A-

İmaf Affı Başvurusu

İmar affı başvurusu hizmetinden  faydalanmak amacıyla e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Kimlik Kartı ya da İnternet Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan evvelce lüzumlu e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza ya da Mobil İmzanızı temin etmelisiniz ya da e-Devlet Kapısı’na birleşik bankalardan birinin internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. E-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile beraber şahsen müracaat ederek temin edebilirsiniz. Elektronik ya da Mobil İmza temin etmek amacıyla alakalı hizmet sağlayıcılardan ya da operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız. 18 yaşından ufak olanlar bu hizmetten faydalanamaz. Bu hizmeti kullanabilmek amacıyla cep telefonu numaranızın profilinizde kayıtlı ve doğrulanmış olması gerekmektedir. Cep telefonu numaranız kayıtlı ya da doğrulanmış değilse “Etkileşim Seçeneklerim” sayfasından verilerinizi kaydedebilir ve doğrulayabilirsiniz. Arama kutusuna aratarak “Etkileşim Seçeneklerim” sayfasına erişebilirsiniz. İmar affı başvurusu ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilmek amacıyla http://imarbarisi.csb.gov.tr/ internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. [caption id="attachment_1535" align="alignnone" width="300"]İmar affı başvurusu 2020 İmar affı başvurusu 2020[/caption]

İMAR AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Devlet Şifresi e-Devlet şifrenizi sahibi olan zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden ya da vatan dışında iseniz Konsolosluklardan, şahsen müracaat ile, üstünde T.C. Kimlik numaranızın olduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Mobil İmza özellikli sim kartınızı kullanarak ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer kabul edilen Elektronik İmza atabilir ve e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Mobil İmza alabilmek amacıyla kullandığınız GSM operatörüne başvurmalısınız. Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu doğrulusunda onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar doğrulusunda sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve başka yararlı verilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Elektronik Kimlik Kartı Yeni, çipli nüfus cüzdanlarınızı kullanarak da e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun amacıyla T.C. Kimlik Kartınızı bilgisayarınızın akıllı kart okuyucusuna takarak, ekrandaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir. İnternet Bankacılığı ile Giriş Destekleyen bankaların İnternet Şubeleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun amacıyla bankanızın tespit ettiği yöntemler ile İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra, alakalı bağlantıya tıklayarak e-Devlet Kapısı’na girebilirsiniz.

E-Devlet imar affı başvuru sorgulama

Kullanmanız gereken hizmetin adı “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması”dır. Hizmeti bulmak amacıyla alttaki yöntemler kullanılabilir. Site İçi Arama kutusuna hizmet adının içerisinde geride bıraktığımız sözcük ya da sözcükleri yazdığınızda gelen listedeki “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

E-Devlet İmar Affı Başvurusu

“Yeni Başvuru” düğmesine tıkladığınızda Bilgilendirme ve Onay ekranı açılacaktır. Bu ekranda yer alan bilgilendirmeyi dikkatlice okuyunuz. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” ifadesini işaretledikten sonra “Devam Et” düğmesine tıklayınız.

E-Devlet imar affı onaylama

“Bağımsız Bölüm” ya da “Yapının Tamamı” seçilmesi durumunda “Yapının Tamamının Kullanım Amacı” kısmı açılacaktır. Aykırılığın kapsamı bağımsız seksiyon olsa bile, bu alanda yapının bütününün kullanım hedefinı seçiniz.

E-Devlet imar affı giriş

Müracaat Sahibine Ait Bilgiler ekranında oluşturulan seçime göre, Yapıya Ait Bilgiler ekranındaki form değişecektir. Oluşabilecek bütün haller amacıyla açılacak olan formlar alçakta anlatılmıştır. Bu ekranda alakalı formu doldurup “Devam Et” düğmesine tıklayınız. Durum 1: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım hedefi “Konut” ya da “Ticari” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır. Durum 2: Aykırılığın kapsamı “Bağımsız Bölüm” ve yapının kullanım hedefi “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır. Durum 3: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım hedefi “Konut” ya da “Ticari” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır. Durum 4: Aykırılığın kapsamı “Yapının Tamamı” ve yapının kullanım hedefi “Karma (Konut + Ticari)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır. Durum 5: Aykırılığın kapsamı “Güneş Enerjisi Santralleri (GES)” seçilirse Yapıya Ait Bilgiler ekranı yandaki gibi olacaktır.

E-Devlet İmar Affı Başvuru Formu

Bu aşamada müracaat prosedürünüz tamamlanmaz! Bu ekranda, doldurduğunuz müracaat verileri görüntülenir. Lütfen verilerinizi denetim ediniz. Bilgilerinizde farklılık gerçekleştirme amacıyla sayfanın en altında yer alan “Düzenle” düğmesine tıklayınız. “Düzenle” düğmesine tıklarsanız, “2. Müracaat Sahibine Ait Bilgiler” ekranına geri dönersiniz. Başvuru prosedürünü tamamlamak amacıyla de sayfanın en altında yer alan “Başvur” düğmesine tıklayınız. “Başvur” düğmesine tıkladığınızda İşlem Sonucu ekranı açılacaktır.

E-Devlet İmar Affı Başvuru

Ön İzleme ekranında “Başvur” düğmesine tıklandığında İşlem Sonucu ekranı açılacaktır. Bu aşamadan sonra müracaatınız 24 saat içinde işleme alınacaktır. Başvurunuz işleme alındığında Yapı Kayıt Belgesi bedeli amacıyla tahakkuk oluşturulacaktır. Başvurularım sayfasında müracaatınıza ait ödemeniz gereken tutar görüntülendikten ya da ödeme verileri, doğrulanmış cep telefonunuza SMS olarak gönderildikten sonra ödeme prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz işleme alındıktan sonra ödeme prosedürünü yapana kadar müracaatınızı iptal edebilir ya da bir defaya mahsus olmak üzere güncelleyebilirsiniz. İmar affı başvurusu programı ile beraber 2020 senesinde vatandaşlarımız Yapı Kayıt Belgeleri’ ne sahip olmuş olacaklar. Prefabrik konut kredisi