1. HABERLER

 2. SOSYAL YARDIMLAR

 3. Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar? Şartları Nelerdir? Sorgulama
Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar? Şartları Nelerdir? Sorgulama

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar? Şartları Nelerdir? Sorgulama

A+A-

Dul ve yetim aylığı ne kadar 2021 yılı itibariyle memur ve memur emeklileri; SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşları ile birlikte dul aylığı için uygulanan zam oranları belli oldu. Yeni açıklanan enflasyon oranına göre dul ve yetim maaşı, Ocak ve Haziran döneminde %8.36 oranında artış gösterdi. Peki, 2021 dul maaşı zammı ne kadar oldu? Dul ve yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

Yeni dönemle birlikte zam oranlarına açıklanırken 2021 itibariyle dul maaşı zam oranı da belli oldu. Ocak-Haziran döneminde % 8.36 oranında artış gösterdi. Ocak ayında %25 hisse oranına göre ek ödeme ile birlikte en düşük ölüm aylığı453 TL olarak belirlendi. %75 hisse oranına göre ise en yüksek ölüm aylığı ek ödeme de dahil olmak üzere 5.202 TL şekildedir. Bu kapsamda dul ve yetim maaşları2021 itibariyle şu şekilde zamlanmıştır:
 • 1500 TL alanlar 125 TL zam,
 • 1600 TL alanlar 133 TL zam,
 • 1700 TL alanlar 150 TL zam,
 • 2000 TL alanlar 167 TL zam alacaklar.
Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar Oldu? Başvuru ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dul ve Yetim Aylığı Hesaplama

Dul ve yetim aylığı hesaplanırken çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir. Ölen sigortalıysa eşine % 50, eğer ölen sigortalının çocuğu yoksa eşine % 75 kadar aylık bağlanır. Bir çocuk olduğu zaman çocuğu % 25 kadar dul ve yetim aylığı bağlanır. Çocuk başına % 25 oranında aylık bağlanırken, çocuklar için ödenecek miktar toplam aylığı geçmeyecek şekilde verilir. Anne ve babası ölen çocuğa ise % 50 oranında maaş bağlanır. Ölen kişi emekli maaşının % 90'ı kadar yakınlarına dağıtılır ve eş 2, çocuk 1 hisse olarak alır. Memurlar konusunda ise bu durum biraz farklıdır. Ölen sigortalı memur ise; eş % 60, çocuk da % 30 oranından aylık bağlanır. Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar? Şartları Nelerdir? Sorgulama

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Dul ve yetim aylığı sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden yapabilirisiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi bölümünden bütün bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Şartları Nelerdir?

Dul ve yetim maaşı şartları kapsamında maaş alabilen kişiler:
 • Hizmet süresi 5 yılı doldurmuş ancak vefat eden ya da emekli kişilerin yasayla belirli şartları taşıyan anne, baba, eş ve çocuklarına aylık bağlanır.
 • Eşini kaybeden bir kadın, sigortalı bir işe girene ya da evlenene kadar dul maaşı alır.
 • Baba ya da annesini kaybeden bir çocuk, 18 yaşına eğer öğrenciliğinin devam etmesi durumunda ise 25 yaşına kadar yetim aylığı almaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili kuruma bizzat ya da online şekilde dul ve yetim maaşı başvurusu yapılabilir. Başvuru noktaları SGK il veya ilçe müdürlükleridir. Dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli evraklar;
 • Başvuru dilekçesi,
 • İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi,
 • Kimlik araştırma belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 3 adet fotoğraf,
 • Erkek çocuklar için öğrenci belgesi gereklidir.
Online başvuru için e-devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi bölümüne giderek gerekli bilgileri doldurup, ‘başvur’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde online başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatar?

Tek geliri dul maaşı olan eşi vefat etmiş kişilerin en çok merak ettiği soruların başında dul maaşı ne zaman yatacak ve dul maaşı hangi gün yatar olmuştur. Dul maaşı her ayın 1'i ve 5'i arasında hesaplara yatmaktadır.