1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar Türk Lirası Karşısında Tüm Rekorları Kırmaya Devam Ediyor!
Dolar Türk Lirası Karşısında Tüm Rekorları Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar Türk Lirası Karşısında Tüm Rekorları Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar Türk Lirası Karşısında Tüm Rekorları Kırmaya Devam Ediyor!

A+A-

Dolar kuru, uzun bir süredir üzerinde seyrettiği 19 lira seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 19.3974 lira seviyesine kadar yükselen dolar daha sonra düşüşe geçti ve 18,9735 liradan alışa, 18,9887 liradan satışa çıktı. Doların dün kapanış fiyatı ise 18,9736 lira oldu.

Euro ise saat 09.10 itibarıyla 20,3647 liradan alışa çıkarken, 20,4233 liradan satışa sunuldu.

Küresel piyasalardaki genel eğilim pozitif seyrediyor. ABD bankacılık sektörü kaynaklı dalgalanmalar yerini yükselişe bırakırken, dün açıklanan enflasyon verileri fiyatlamaların daha da netleşmesini sağladı. Şubatta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 6 artış gösteren Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik fiyatlamalar güç kazandı. Fed'in adımlarının enflasyon üzerindeki etkilerinin görülmesinin pozitif algılandığı belirtiliyor.

dolar.jpg

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in gelecek iki toplantısında 25'er baz puan faiz artışına giderek şahin politikaları sonlandıracağı tahmin ediliyor. Ayrıca, Fed'in orta ölçekli bankalar için daha sıkı denetim gerçekleştirebileceği ve bankaların yeni bir stres testine tabi tutulabileceği haberleri risk algısını azalttı. Tahvil piyasalarındaki alış ağırlıklı seyir ise azalan risk algısıyla tersine döndü. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, gördüğü en düşük seviyenin yaklaşık 25 baz puan üzerinde yüzde 3,68'te dengelendi.

Emtia fiyatları yeni güne sakin bir seyirle başlarken, altının ons fiyatı önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1.900 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 0,9 artışla 77,9 dolardan işlem görüyor.

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,65, Dow Jones endeksi yüzde 1,06 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,14 yükseldi. ABD'de endeks vadeli kontratları ise yeni güne karışık bir seyirle başladı.