1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dolar Bankadan Mı Dövizciden Mi Alınır?
Dolar Bankadan Mı Dövizciden Mi Alınır?

Dolar Bankadan Mı Dövizciden Mi Alınır?

A+A-

Güvenli yatırım araçları arasında olan dolar hem bankadan hem de dövizciden alınabilir. Yalnız doların alış ve satış fiyatı bakımından, dövizciye nazaran bankadan alınması daha kârlıdır. Zaman ve para tasarrufu bakımından bankanın tercih edilmesi daha avantajlıdır.

Bankadan dolar alınmak istenmesi halinde, şubeye gitmeye ve sıra kuyruğuna girmeye gerek olmadan döviz hesabı ile internet üzerinden ve her konumdan sadece tıklama ile doları almak kolaylıkla mümkündür ve fiyat oranı değiştiğinde sadece internet aracılığı ile alıp satmak daha basit yöntemdir.

Dolar Ne Zaman Alınmalı? 

Ülke ekonomisi nedenleri ve iç savaşlardan ötürü dolar fiyatları özellikle şu sıralar düşüşte olmaktadır. Alınması için grafik analizleri takip edilmeli ve kâr sağlanması için fiyatı düştüğünde alınmalıdır.

Özellikle dolar yatırım amacı olarak alındığında al sat yapılmamasında fayda vardır. Ancak büyük oranla fiyatı yükselip alçaldığında al sat yapılırsa da kâr etme oranı kat kat fazladır. Altın fiyatlarının yükselmesiyle, fiyatı düşüşte olan ve yerinde sayan doların uzun süreli yatırım düşünenler için şu sıralar alınmasında yarar vardır. 

Dolar Alımı Neden Tercih Edilmeli?

Yatırımda sahibine kaybettirme oranı düşük olması doların ilk tercih edilme nedenidir. Batma riski olmadığı gibi sahibine çok kısa vade de olmazsa da kâr kazandırmaktadır. Yatırım için güvenli limandır.

Yükselişinde çok oranla aniden yükselip, uzunca mühlet fiyatını korumaktadır. Sadece alınması ile değil banka aracılığıyla faizli döviz hesabına konulması ile sahibine çokça faiz getirine sahip olan dolar bu sebeple de tercih edilmektedir. Maddi ve manevi ülke sorunlarından dolayı doların fiyatı şimdilik artmayacağı da aşikârdır.

Gelecekte Doların Fiyatı Ne Olur?

Dolar yaz aylarından beri küçük oranlar ile yükselip düşse de halen yerinde saymaktadır. Tabi bunda Çin ülkesindeki iç savaşların etkisi ilk sebeplerinden biridir. 

Yaz mevsiminde fiyatı çok yükselmesi oldukça zor ihtimal olup, bu yılın sonlarına doğru altın fiyatlarıyla yer değiştirerek yüksek oranlarda yükselmesi de olası bir ihtimaldir.

Ekonomik krizin yok olması ve savaşların ateşkes olması doların iniş ve çıkış fiyatını birebir etkilediği için fiyatının yükselmesi de biraz zaman alacak gibi görünmektedir.

Etiketler :