1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dolar Almak İçin Hangi Seviyeler Takip Edilmeli?
Dolar Almak İçin Hangi Seviyeler Takip Edilmeli?

Dolar Almak İçin Hangi Seviyeler Takip Edilmeli?

A+A-

Dünyada son gelişmelere bağlı olarak ekonomide sarsıntılar devam etmektedir. Küresel anlamda tüm dünya ülkeleri; savaşların devam etmesi, ekonomik çıkarlara yönelik atılan adımlar, her ülkenin kendi menfaatlerine göre yaptıkları işlerdir. Diplomasi trafiği ve son olarak tüm dünyayı ilgilendiren Corona virüsün başta Çin olmak üzere 25’ den fazla ülkeye Corona virüsün sıçramasının ekonomide meydana getirdiği çalkantılara bağlı olarak pozisyonlarını belirlemektedirler.

Tüm bu gelişmeler döviz kurunda değişikliklerin olmasına sebebiyet vermektedir. Her döviz yatırımcısın özellikle dolar yatırımcılarının merak ettiği en önemli konuların başında “dövize yatırım yaparken hangi seviyeler takip edilerek dolar alımı ya da satışı yapılmalıdır?” sorusuna cevap aramaktadırlar. Bu makalede bu sorunun cevabı verilmeye çalışılacaktır.

Dolar Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

  1. Piyasa hakkında gerekli bilgileri edinmek, kurda meydana gelen değişiklikleri yorumlama yeteneğine sahip olmak ve kurun durumuna göre strateji belirleyip pozisyon alınmalıdır.
  2. Canlı bir ekran üzerinden anlık olarak dolar kurundaki değişiklikler takip edilmelidir.
  3. Döviz borsası hakkında bilgi ve deneyim sahibi olunmalı. En önemli hususlardan birisi de dolar almak istendiğinde dövizi etkileyecek güncel meseleler ve diğer faktörlerin neler olduğu konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.
  4. Genel olarak dünya siyasetinin kurdaki dalgalanmalara yansımaları ve işsizlik oranları, gayri safi milli hasılat oranı, enflasyon etkisi, faiz oranları gibi faktörlerin kurdaki oynaklığa olumlu ya da olumsuz etkilerinin bilinerek hareket edilmesi gerekir. Bu faktörlerin dolar kurundaki dalgalanmaları günlük haftalık aylık ve yıllık yansımalarının analizlerinin bilinmesi dolar alımında veya satışında büyük yararları olacaktır.
  5. Ekonomik alanında teknik analiz yapan kuruluşların döviz hakkında yaptıkları kısa ve uzun vadeli yorumlarını incelemek, teknik analizleri ve değerlendirmelerini gözden geçirmek dolar alımında yol gösterici olacaktır.

Dolar Alımında Takip Edilecek Seviyeler

Güncel konularında başında özellikle corona virüsün piyasalardaki sert etkisi yerini yumuşak bir seyre bırakmıştır. Bu virüsle mücadelenin olumlu yansımaları piyasaları da bir nebze olsun rahatlatmıştır. Ancak dolardaki güncel seviye halen yüksek değerini korumaktadır ve düşmeye karşı direnç göstermektedir. Yine Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmelerde yakından takip edilmektedir. Dolar almak için temkinli davranmak ve gelişmelere bağlı olarak teknik analizlerde belirtilen seviyelerin yakından takip edilmesi yararlı olacaktır.