1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dolar Alımında Vergi Var Mı?
Dolar Alımında Vergi Var Mı?

Dolar Alımında Vergi Var Mı?

A+A-

Yatırım araçlarında güvenilir, risksiz ve kârı üst düzeyde olanlardan biri olan doların ortalama 1 yıl öncesine kadar vergi alımı yoktu. Fakat yeni çıkan kanunla birlikte cüzi miktarlarda da olsa vergi alımı tabi ki mevcuttur. Vergi alımı da doların yüzdesine göre alınmaktadır.

Dolarda vergi alımı küçük yatırımcı için pek fazla bir şey fark ettirmezken büyük yatırım yapanlar için bir nebze de olsa zarar ettirmektedir. Çünkü yatırılan meblağ ne kadar büyükse, kesilecek olan oran o kadar fazladır. 

Dolar Nerelerden Ve Nasıl Alınır? 

Yatırımda uzun vade de güzel getirisi olan ve fiyatıyla yüz güldüren seçenekler arasında yer alan dolar, bankalardan, döviz bürolarından, kapalı çarşıdan, kuyumculardan kolaylıkla alınabilmektedir. Bunlara nazaran da güvenilir sitelerden de sipariş ile alınması da tabi ki mümkündür. 

Sadece şubelere gidilerek değil, sipariş üzerine kargo ile kapıya kadar getirilerek de dolar alınabildiği gibi, internet üzerinden banka hesabı aracılığıyla da kolay ufak işlemle alınabilir ve daha fazla getiri için faizli döviz hesabına yatırılabilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Çalışan ve Çalışmayan Anneler İçin Devlet Destekleri

Dolar Ne Zaman Alınmalı? 

Özellikle büyük yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilen dolar, düşüş zamanlarında yani şu zamanlarda alınması doğru hamle olmaktadır. Şimdilerde alınan dolar vadeli hesaba eklenerek yükselişinde yani muhtemelen birkaç ay içerisinde sahibine kâr getirmesi yüksek ihtimaldir. Daha fazla kâr için al sat yöntemi de yapılan dolar, düşüşte al sat yapılması halinde kâr yerine yatırımcısına zarar getirmektedir. 

Dolar Almanın Avantajları Nelerdir? 

Kâr ve yatırım için alınan doların batması zor olduğu için güvenli liman olarak sayılmaktadır. Döviz hesabı üzerinden faizli yatırım ile hem güvenli yerde dolar saklanmış olup, hem de katlanarak kârlı bir şekilde sahibine kazandırmaktadır. 

Doların yükselip düşmesi zamanlarında, al sat yapılarak fazla fazla kârlı olarak sahibine geri dönmektedir. Dolar, bahis olmadığı için ve zarara sahibini uğratmayacağı için güvenle alınabilir.

Kış aylarına doğru yükselişi beklenen doların şimdilerde alınması çok önemli oranlarda sahibine kazandıracağı az çok bellidir. Dolar yükseldiği vakitlerde durmaksızın üst üste fiyatı arttığı için uzun süre yatırımcısına kazandırmaktadır.