1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk Sahibi Olanlara Gebelik Yardımı 2020
Çocuk Sahibi Olanlara Gebelik Yardımı 2020

Çocuk Sahibi Olanlara Gebelik Yardımı 2020

A+A-

Yıllarca genç nüfusuyla övünen bir ülke olmamıza rağmen son yıllarda ortaya çıkan rakamlar durumun artık o kadar da parlak olmadığını ortaya koyuyor. Buna istinaden de Mayıs 2015’ten itibaren çocuk sahibi olmayı teşvik etmek için gebelik yardımı sağlanıyor. Devletin nüfus planlama politikasının bir ürünü olan bu yasa tasarısıyla birlikte bireylerin çocuk sahibi olmaları özendirilmek amaçlanıyor. Toplumun ve dolayısıyla devletin temel yapı taşı olan aile kurumunun kurulması ve sürdürülebilir hale getirilmesi için çeşitli noktalarda devlet desteği ya da müdahalesi söz konusu olabilir. Devletin bu noktadaki desteği evlilik masrafları için yapılan yardımlardan gebelik yardımı ve çocuğun bakımı dahil yapılan diğer yardımlarla çeşitlendiriliyor.

Kimler Gebelik Yardımı Alabilir?

Ülkemizde Mayıs 2015’ten beri devlet tarafından her yıl birçok aileye gebelik yardımı adı altında maddi destekte bulunuluyor. Bu yardımdan ister kamuda veya özel sektörde çalışanlar olsun isterse de ev hanımları olsun tüm kadınların yararlanması amaçlanıyor. Devlet destekli doğum yardımından yararlanabilmek için 3 temel şart vardır.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Anne adayının 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapmış olması,
  • Bebeğin hayatta olması, ölü doğum gibi durumlarda bu yardımdan yararlanma imkânı yoktur.

Doğum Yardımı Nerede ve Nasıl Alınır?

            Yeni doğan bebeğinizin kimliğini çıkartmaya gittiğinizde Nüfus Müdürlüğü’nden bu konuyla bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne konuyla ilgili başvuru dilekçenizi iletmeniz de işlemlerin başlaması için yeterlidir. Devlet destekli olan doğum yardımlarının ödemesi annenin T.C. kimlik numarası üzerinden PTT şubelerinden alınabilir. Doğum yardımında alacağınız miktar hesaplanırken bebeğinizin bazı öznel durumları hesaba katılmaktadır. Şöyle ki eğer Mayıs 2015’ten sonra yeni doğan bebeğiniz ilk çocuksa 300 TL, ikinci çocuğunuzsa 400 TL, üçüncü veya daha fazlasıysa da 600 TL devlet yardımı alabilirsiniz. Ayrıca çoklu doğumlarda da devlet yardımının miktarıartış gösterir. İkiz bebekler için 700 TL, üçüz bebekler için 1300 TL ve dördüz bebeklerde de bebek başına 600 TL devlet yardımı olanağı vardır. Nüfus planlamasının oldukça önemli bir noktası olan çocuk sahibi olmanın teşvik edilmesi amacıyla yapılan devlet yardımları gebelik yardımı dışında süt ve bakım parası gibi olanaklarla da destekleniyor.