1. HABERLER

  2. BELEDİYE YARDIMLARI

  3. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir? Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlara belediye bu sene de olduğu gibi yardımlar düzenlemeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi ailelere birçok alanda yardımlar yapan belediye hangi alanlarda yardımlar düzenliyor, öncelikleri neler ve nasıl başvuru yapılır gibi temel soruların cevaplarını da bu başvurular aracılığı ile sürdürüyor. Bu yazımızda sizlere, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan başvurulardan ve bu başvuruların sağlanması için yerine getirilmesi gereken gerekli şartlardan bahsedeceğiz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar nelerdir sorusunu cevaplamamız gerekirse, öncelik Diyarbakır’da ikamet eden maddi durumu düşük ailelere verilir. Sağlık, öğrenciye kırtasite, tablet gibi yardımlar, kira yardımı, gıda ve giyecek gibi birçok temel ihtiyacı karşılamaya yönelik yardımlar belediye tarafından sağlanmaktadır. Bu yardımlar sayesinde vatandaşa büyük kolaylık sağlanmakta ve hizmette büyük avantajlar meydana gelmektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yardım başvurusunda bulunmak için belediyenin online sayfasında bulunan formu doldurarak o şekilde başvuru sağlayabilirsiniz. Bu başvurular esnasında sorulan soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtladığınız takdirde şansınız artacaktır. Aksi bir durum söz konusu olursa yardımlardan faydalanma şansınız ne yazık ki olmayabilir. Bu başlıkta da, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu cevapladık.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediyeye sorgulama yapmak için ALO 153 Diyar Masa veya whatsapp aracılığı ile iletişim sağlamanız mümkün. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama kapsamında bir diğer yol ise çağrı merkezi üzerinden sağlanmaktadır. Başvuruda bulunan kişi hakkında birtakım kişisel bilgiler istenir. Başvuru yapan kişiye sorulan sorular aracılığı ile sistemden sorgulama gerçekleştirilir ve bu sorgulamaların eksiksiz bir şekilde yanıtlanması gerekmektedir. Sistemdeki yoğunluğa göre sonuçların açıklanması bazen uzun bazen de kısa süreli olabilir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

ALO 153 aracılığı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası hattına ulaşmak mümkün. Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlar bu hat aracılığı ile dilek, istek veya şikayetlerini belirtebilirler. Bu hat vatandaşların dertlerini büyük bir sabır ve hoşgörü ile dinlemektedir. Özellikle zor durumda olan ve acil yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara öncelik tanıyan hat, onların çağrılarına sessiz kalmamaktadır. Edilen yardımlar bazen dönemseldir bazen de süreklidir. Bu hat aynu zamanda aile ve vatandaşın huzurunu da sağlamak adına oluşturulan oldukça etkili bir yöntemdir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu doldurduğunuz takdirde, bilgilerinizi en doğru şekilde doldurmanızın istendiği çeşitli belgeler sunulur ve bu bilgileri formda belirtilen şekilde doldurduğunuzda başvurulardan yararlanma şansınız büyük oranda artar. Daha sonrasında ise belgeleriniz teker teker inceleme ve kayıt altına alınır. Öncelik her zaman yardıma muhtaç vatandaşlara tanınır ve bu başvurularda ad, soyad, eğitim, telefon numarası gibi temel bilgiler sorulur. Eğer başvuru bireysel değil de bir aile tarafından gerçekleştirilmişse aile hakkında kaç kişilik olduğu ve ailedeki çocukların sayısı sorulur. Böylece başvuruda oluşturulabilecek yardımlar ona göre düzenlenir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır?

Zorlu geçen pandemi sürecinde yapılan erzak yardımları, hem vatandaşın o ayı kolayca atlatabilmesini sağlıyor hem de refah düzenini arttırmış oluyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için, belediyeye ait olan 0501 121 21 21 numaralı Watsapp destek hattı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Bir diğer başvuru hattı ise ALO 153 tür. Bu hat aracılığı ile de erzak yardımı başvurusunda bulunmak istediğinizi belirtebilir, bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde ilettiğiniz takdirde başvurunuzu tamamlamış olursunuz. İlgili bir ekip dahilinde başvurularınız inceleme altına alınır ve olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirmesi yapılır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Yardıma muhtaç vatandaşlara bu zor zamanlarda öncelik tanımak amacıyla oluşturulan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu yapabilir ve ihtiyaçlarınızı o ay içinde karşılayabilirsiniz. Belediye evvelki zamanlarda yaklaşık 5 bin yardıma muhtaç aileye yardımda bulunmuştur. Bu yardımlar vatandaşa oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Belediye aracılığı ile yapılan bir basın açıklamasında, sağlanan yardımların sayısının artırıldığı ve bu sayının yaklaşık 10 bin civarı olduğu duyurusu yapıldı. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız resmi internet sitesi üzerinden belediyenin istediği formu doldurmak zorunludur.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların önceliğinin belirlenmesi açısından kişisel bilgilerini, aylık gelirlerini ve formda belirtilen diğer bilgilerini eksiksiz bir şekilde onaylamaları gerekmektedir. Öncelikli yardımlar ise esnafa, eşinden boşanmış ya da eşini kaybetmiş kadınlara, kimsesiz ve engellilere, yaşlılara, maddi durumu yetersiz olanlara sağlanmaktadır. Ayrıca, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlardan biri de, sosyal kart uygulamasıdır. Bu kartı bayram, yılbaşı gibi özel gün ve kutlamalarda kullanabiliyor ve ek kart hakkından faydalanabiliyorlar. Bu karta başvurmak isteyen vatandaşların belediyeye gitmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda öğrenciler için de tablet, kırtasiye gibi gerekli ve temel ihtiyaçlarını sağlayabilecekleri yardımlar yapılmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hasta ve Yaşlılara Destek

Belediyenin bünyesinde yer alan sosyal hizmetler dairesi kapsamında Aktif yaşlanma ve Koordinasyon Merkezi adında bir proje yapılmıştır. Bu projenin amacı, 65 yaşın üzerindeki yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın evden çıkma riski olduğu için kişisel bakım ürünlerini, temizlik malzemelerini, gerekli ev eşyalarını karşılamak ve kapılarına kadar getirme görevini üstlenmektir. Sosyal hizmetler daire başkanlığı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların bir yakını vasıtası ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hasta ve yaşlılara destek kapsamında çeşitli yardımlar düzenlemye ve böylelikle hasta ve yaşlıların sesi olmaya devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusu, yapılan yardımlar arasında bulunmamaktadır. Eğer siz de bu başvurunun belediyenin yaptığı yardımlar arasında yer almasını istiyorsanız belediyeye giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde süt yardımı da başvurular arasında yerini alacaktır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilirlir?

Eğer maddi gücünüz yetersizse, kimsesiz ve yoksulsanız, düzenli bir geliriniz yoksa bizzat belediye binasına giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Bir diğer yol ise belediyeye ait online siteye başvuruda bulunmanızdır. Bu belgelerde istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz takdirde öncelikli olup olmadığınız belirlenir. Böylelikle, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yardımlarından kimler yararlanabilir sorusunun cevabını da öğrenmiş olursunuz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Esnaf Destek Paketi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi esnaf destek paketi kapsamında, pandemi nedeniyle dükkanını kapatmak zorunda kalan, kirasını ödeyemeyen esnafa esnaf ve sanatkarlar odası ve ticaret odasının da desteği ile yüklü miktarda maddi destek sağladı. Ayrıca ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olan yaklaşık 7 bin 503 esnafa da gıda yardımı sağlandı. Vali Münir Karaloğlu’nun açıklamaları ile esnafa ekonomik ve sosyal anlamda destek sağladıkları duyuruldu. Bin yirmi üç esnafa 1500 lira gibi bir rakamla ödeme yaptıklarını da ekledi ve bu tarz yardımlar yapmaya devam edeceklerini söyledi. Bu yardımların esnaflar açısından zor zamanları atlatmasında daha da kolaylaştığını belirtti.