1. HABERLER

  2. GENEL

  3. Diyanetten Yeni Virüs Tedbiri
Diyanetten Yeni Virüs Tedbiri

Diyanetten Yeni Virüs Tedbiri

A+A-

Tüm dünyayı tehdit altına alan ve sıkı önlemler gerektiren gündemde corona. Corona denilen virüs dünyada başlayıp Türkiye ye de sıçramış bulunmakta. Her gün değişik önlemler ve yeni tedbirler alınırken bir tedbir de diyanet işleri başkanlığından geldi.

Diyanet cemaatle kılınacak olan namazları kısıtladı bir süreliğine camilerde cemaat ile ilgili namaz kılınmaması konusunda vatandaşları uyarmıştı. Gün geçtikçe vaka sayısı artmakta ve durum ciddiyetini koruduğu için tedbirler sıkı tutulmak zorunda. Diyanet işleri başkanlığı almış olduğu tedbiri 81 ile de hızlı bir şekilde gönderdi ve tedbire uyulmasını istemiştir.

Cuma Namazı Ve Kandil Gecesi Kapalı

Cuma namazı ve kandil geceleri cemaat ile kılınan namazlar olduğu için önlem almak faydalı olacağı için tedbirler baştan sıkı tutuluyor. Vakalar ardı arkası kesilmeden devam etmemesi için tedbirleri sıkı tutan Diyanet işleri başkanlığı yayılması hızlı olabileceği cemaat namazları için önlem almaya başlamıştır. Tedbirler son erene kadar ortaya çıkabilecek olumsuzluklar olmaması adına yurtlarda ve kurumlarda olan mescitlerde dahil olmak üzere tüm cami ve ibadet yerleri toplu namaz vakitlerinde kapalı olacaktır şeklinde olan önlemini duyurmuştur.

Toplu yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek için yapılan bu uygulama sağlıklı olduğu kadar vatandaşların tepkisini çekmekte geç kalmamıştır. Duruma karşı olan vatandaşlar isyan edip ortalığı karıştırmaya yetmiştir. Camilerin kapalı olması ile birlikte Cuma namazında sela okunmayacağını da duyurmuştur.

Vicdani Sorumluluk

Din istismarı olarak görüldüğü iddia edilen bu uygulama fırsatçıların ve istismar etmek isteyen insanların ortalığı karıştırmasına meydan vermiş ve camilerde imam ile tartışmalar meydana gelmiştir. Tamamen halk sağlığı ve vatandaşların güvenlikleri düşünülerek yapılan bu uygulama hayata geçirilmiş olup ilk uygulama yarın Cuma saati neler yaşatacak merak etmekteyiz.

Diyanettin yapmış olduğu bir diğer açıklama ise; yaşananlara tedbir almak insani sorumluluk namaza gelen vatandaşlarımızı korumak cemaatin sağlığını düşünmek vicdani bir sorumluluktur demiştir. Ayet ve hadislerde de geçen bu koruma yöntemi insanlar tarafından yanlış anlaşılmış ve bazı kesimler tarafından baş kaldırı şeklinde itirazlar ortaya çıkmıştır. Olay tamamen alınan tedbirleri arttırmak ile ilgili olup kişi sağlığını düşünmekten öte değildir.

Etiketler : ,