1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Kreşleri ve Anaokulları Ücretsiz Kayıt 2021
Devlet Kreşleri ve Anaokulları Ücretsiz Kayıt 2021

Devlet Kreşleri ve Anaokulları Ücretsiz Kayıt 2021

A+A-

Ücretsiz Kreş Kayıt Programı

Bazı illerimiz de özel kreş ve ana okullarından ziyade Devlet doğrulusunda kurulmuş Anaokulları ve kreşler bulunmaktadır. Bu kreşlerin özel kreşlere göre değişikliği aylık aidatı olmaması ve her bireyin kayıt yaptırabilmesidir. Türkiye'deki kreş ve anaokullarının tümünde Milli Eğitim bakanlığınca hazırlanan eğitim ve öğretim uygulaması uygulanmaktadır. Özellerin tek farkı, daha az öğrenci olması ve velilerin takviyeleri ile eğitim amacıyla daha çok materyale sahip olunabilmesidir. Okul evveli eğitimde 180 saatten az olmayan bir ders uygulaması uygulanır. Şuan itibariyle Bütün ilköğretim okullarında ilk okullarında çocuk sayıları yeterli olup olmamasına bakılarak anaokulu ve kreş açılmaktadır. Bazı illerde Belediye Başkanlıkları destekli olarak, kreşler açılır ve bu özel kreşlerde aylık ortalama 100-200 TL veli katkısı ile eğitim ve öğretim olanağı sağlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitime dair yönetmeliğini buradan inceleyebilirsiniz. Devlet bursu ve anaokulları bedavadır. Velilerden alınan ücretler yalnızca okulun idaresi, Devlet doğrulusunda karşılanmayan harcamaların karşılanması hedefiyle alınmaktadır. [caption id="attachment_1320" align="alignnone" width="300"]ücretsiz anaokulu 2020 ücretsiz anaokulu 2021[/caption]

Ücretsiz Anaokulu Programı

Özel kreşlere çocuklarınızı yazdırmak istiyorsanız kreş ücretini ödemek amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim amacıyla kreş yardımı isteğinde bulunabilirsiniz. Çocuğunuzu destekli anaokuluna ya da kreşe kayıt ettirmek isterseniz, ilk yapmanız gereken İl ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek, yaşadığınız şehirdeki özel ve devlet imkanlı kreş ve anaokulları belirleme etmenizdir. Eğitim amacıyla ödeyecek paranız yok ise bile, devlet imkanlarından faydalanarak çocuğunuzu bedava olarak Devlet okullarına gönderebilirsiniz.

Okul Açana Teşvik

Devlet teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler Devlet Arsa Tahsisi, Faiz Desteği, SGK Desteği, Vergi İndirimleri KDV Muafiyeti, Gümrük Vergisi Muafiyeti gibi avantajlardan yararlanabilirler. Devlet teşvikleri ile anaokulu açmak isteyenler amacıyla yapılan anaokulu projesi amacıyla devlet arsa tahsis etmektedir. Arsa tahsis üstünlüğü ile arsanın senelik vergilerini ödeyerek bu alana bina inşaa edip 49 seneliğine de kiralayabilirsiniz. Faiz desteği olarak yayılan başka üstünlük ise; açılacak olan anaokulu amacıyla yapılacak toplam yatırım miktarının yüzde 70'ine kadar kredi kullanma ve bu tutarın faizinin %5'lik alanı devlet doğrulusunda size iade edilmesi avantajıdır. Açılacak olan anaokulu amacıyla SGK desteği üstünlüğü ise anaokulunda çalışan personel sayısına bağlı olarak asgari ücret tutarının işveren katkı payı bölgeye bağlı olarak 6 sene ile 10 sene arası sürelerde devlet doğrulusunda karşılanma avantajıdır.

Devlet Kreşi ve Bakım evleri Hangileridir ?

Halk arasında bedava Devlet kreşi olarak tanınan yerler 0-2 yaş aralığındaki çocuklara bakmaktadırlar. Gündüz bakım evi olarak adlandırılanlar ise 2 yaşından 5,5 yaşına kadar olan çocuklara bakmaktadır. Bu kuruluşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrulusunda açılmaktadırlar.

Devlet Çocuk Kulübü Nedir?

Ortaokula ve ilk okula devam etmekte olan öğrencilerin okul saatinden geriye kalan sürelerini sosyal gelişim ve eğitim yönünden desteklemesini hedefleyen kuruluşlardır. Çocuk kulüplerinde öğrenciler sosyal ve kültürel faaliyetlerle birlikte spora teşvik edilmeleri yönünden detaylı etkinlikler düzenlemektedir. Yine öğrencilerin ödevlerini yapmaları ve ders çalışmaları konusunda yardım sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Ücretsiz Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

  • Gazi ve şehit çocukları
  • Devlet doğrulusunda koruma altına alınmış olan çocuklar
  • Kadın misafir evlerinde bulunuyor olan ya da ayrılan bayanların çocukları
  • Cezaevinde annesi ile birlikte kalan çocuklar
  • Ekonomik hali olmayan ailelerin çocukları
  • Anne ve babası vefat etmiş olan ekonomik açıdan gereksinimi olan çocuklar
  • Annesi ya da babası olmayan tek anne-baba ile yaşamakta olan çocuklar
  • Kendisine bakan anne-babası engelli olan çocuklar

Devlet Kreşinden Faydalanmak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Anaokulları Başvuru gerçekleştirme isteyen vatandaşlarımız Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı illerde belirleme edilen Müdürlüklere başvurmaları gerekmektedir. Başvurular dilekçe ile yapılmaktadır. Herhangi bir evrak gerekmesi halinde Müdürlükçe müracaat sahibine bilgi verilmektedir. Başvuru yapanın isteği İl müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme Müdürlükte görevli Sosyal Hizmet Uzmanları doğrulusunda yapılmaktadır. Uzmanlar Bakanlık doğrulusunda sağlanan kontenjanlara göre istekleri değerlendirmektedir. Talebi ideal görülen çocuklar rastgele bir ücret alınmaksızın anlatılan Devlet bakımevi ya da kreşlere yerleştirilmektedirler. Bunun haricinde parasal yardım etmeye gereksinim duyan ailelere Devlet doğrulusunda Sosyal Ekonomik Destek sağlanmaktadır. Bu desteğe kısaca SED adı verilmektedir.