1. HABERLER

  2. İŞ DÜNYASI

  3. Devlet Tarafından 2022`de Asgari Ücretle Çalışan Herkese Her Ay Düzenli Olarak En Az 360 TL Ödeme Yapılacak!
Devlet Tarafından 2022`de Asgari Ücretle Çalışan Herkese Her Ay Düzenli Olarak En Az 360 TL Ödeme Yapılacak!

Devlet Tarafından 2022`de Asgari Ücretle Çalışan Herkese Her Ay Düzenli Olarak En Az 360 TL Ödeme Yapılacak!

Pandemi döneminde yaşanmış ekonomik sorunlar ile 2022 asgari ücret zam görüşmeleri öncesinde çalışanlar, yüksek maaş zammı bekliyorlardı! Beklenen Zam Geldi Mi? 2022 senesinde asgari ücret ile Çalışanlara yüzde otuz ile yüzde otuz beş arasında zam mı geliyor? 2022 senesinde asgari ücretle çalışan herkese Asgari Yaşam Ödeneği Parası Her Ay En Az Devlet Tarafından 360 TL olarak ödenecek.

A+A-

Enflasyon rakamlarında yaşanmış yükselişin ardından işçi sendikaları ile hükümet kanadından yapılmış açıklamalarla "enflasyon üzerinde zam" beklentileri işçi sendikaları tarafından yapılmış "son 45 yılın en yüksek zammı" açıklamaları birçok kişiyi ümitlendirmişti.

2022 AGİ Tahmini Ücretlerine Yüzde Otuz İle Yüzde Otuz Beş Arası Zam!

Yapılmış olan asgari ücret 2022 zammı ile çalışanlara ödenmiş Asgari Yaşam Ödeneği parası zamlanacak. 2022 AGİ ücretleri için de beklentiler belirlendi. 2022 AGİ tahmini için de %30, %35 arası zam gündemdeki yerini koruyorken devletin belirlemiş olduğu ve asgari ücretli çalışanlara her ay düzenli bir şekilde ödenmiş rakamın en az aylık 360 TL yükselmesi anlamına gelmekte.

Asgari Geçim İndirimi rakamları asgari ücret ile çalışan kişilerin bekar ve ya evli olmasın ve de çocuk sahibi olmasına göre değişmekte olan kriterlere göre hesaplanmakta. Bekar bir asgari ücretli çalışan için uygulanmakta olan tutar asgari ücret maaşı için ödenen tutara dahil edilmiş olmakta. Asgari ücrete en az %35 oranında zam yapılması beklenmekteyken bu da söz konusu rakamın en az 361 TL olması anlamına gelmekte.

Maaşınıza ilave edilecek olan AGİ tutarı toplamının %85'i geçmemesi şartıyla;

Asgari ücretli çalışanın kendisi için %50 oranında,

Çalışmayan eşi için %10 oranında,

Bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5 oranında,

3. çocuk için yüzde 10 ve sonraki her çocuk için %5 oranı üzerinden hesaplanmaktadır.

Eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretli bir çalışan için  AGİ hesaplaması %50 kendisi için, %10 eşi için, %15`te 2 çocuğu için olmak üzere toplam %75 oranında bulunmaktadır. Bu rakam yıllık asgari ücret toplamıyla çarpılır sonrasında kalan tutar 12`ye bölünerek aylık AGİ hesaplaması yapılır.