1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Destekli Sera Kredisi 2020
Devlet Destekli Sera Kredisi 2020

Devlet Destekli Sera Kredisi 2020

A+A-

Devlet Destekli Sera Kredisi 2020; Günümüzde tarım ile uğraşan çiftçiler için birçok teşvikler bulunmaktadır. Sera çiftçiliği için birçok banka kredi vermektedir. Ziraat bankasının yaptığı açıklamalarda düşük faizli devlet destekli sera kredisi verilmektedir. Seracılık yatırımı yapmak isteyen girişimciler ve var olan seralarını geliştirmek isteyen yatırımcılar için geliştirilmiş devlet destekli bir kredidir. Yatırım bedelinin %75’ini karşılayan bu kredi desteğinde, 120 ay vadeye kadar değerlendirilmektedir. 2019 yılında verilen örtü altı tarım kredisi proje içeriğine göre 7 sene vadeli ve 2 sene geri ödemesizdir.

Devlet Destekli Sera Kredisi 2020 Gerekli Belgeler Nelerdir?

Girişimci veya yatırımcıların devlet destekli  sera kredisi alabilmesi için gerekli bazı belgeleri hazır etmeleri gerekmektedir. Çiftçilik belgesi bu belgelerden ilki olmaktadır. Bu belge dışında, kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, eğer sera satın alınacak ise uzman incelemesi belgesi, eğer sera yapılacaksa veya tadilat ise proforma ve kesin fatura gerekli olan belgelerdir. Kredinin alınacağı şubelerde yapılacak gerekli inceleme ve değerlendirme sonucunda gerekli olursa ilave belge veya teminat talep edilebilmektedir. Ziraat bankası devlet destekli sera kredi kampanyası ile yatırım ve işletme kredi ürünleri ile seraların işletme giderlerinin ve aynı zamanda yatırıma yönelik giderlerinin finansmanını karşılamak amacı ile seracılara kredi sağlamaktadır. En az 1 dekar büyüklüğüne sahip seralarda üretim yapan ve fizibilite raporları bakanlık tarafından onaylanmış olan seralara kredi imkânı verilmektedir. Ayrıca KOSGEB, sera kurmak isteyenlere 100 bin Türk Lirası devlet destekli %0 faiz ile hibe kredi, 50 Türk Lirası hibe kredi vermektedir. Ancak KOSGEB kredisi alabilmek için bazı şartları yerine getirmek zorundasınız. Bu şartlar 32 saatlik girişimcilik kursuna gidip bitirmek ve başarılı olduktan sonra sertifika ile fizibilite araştırmasını yapıp projelerini getiren herkes KOSGEB kredisini alabilmektedir.

Devlet Destekli Sera Kredisi Veren Diğer Bankalar

Teb bankası sera yapmak isteyen veya serasını geliştirmek, tadilatını yapmak isteyen çiftçiye kredi imkânı sağlamaktadır.60 aya kadar vade ve eşit veya esnek ödeme imkânları sunmaktadır. Nüfus cüzdanı  fotokopisi, ikametgâh senedi, tapu fotokopisi gibi belgeler ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Finans bank, 36 ay vade ile işletme maliyetinin %85’ini karşılamaktadır. Kredinizi alarak seranızı kurabilir veya var olan seranızı geliştirebilirsiniz. Devlet destekli sera kredisi başvurunuzu yapmayı unutmayınız.