1. HABERLER

  2. SEKTÖRLER

  3. Devlet Destekli Evlilik Yardımı Nedir ?
Devlet Destekli Evlilik Yardımı Nedir ?

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Nedir ?

A+A-

Aile kurumunun sağlanabilmesi adına devlet tarafından yapılan yardımlardan iki tanesi de evlilik yardımı ve çeyiz yardımıdır. Devletin sağladığı evlenme yardımı ödeneği içerisinde değerlendirilen çeyiz yardımı da belli hususlar dahilinde ihtiyacı olan kişilere verilir. Evlilik yardımları genel olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hazırlanmakta olup vatandaşlar ve devlet arasındaki bağın geliştirilmesi hedeflenir.

Çeyiz Yardımı Nedir ve Kimler Alabilir?

   Toplumsal olarak çeyiz hazırlanması kız tarafından beklendiğinden, anne ve babası vefat etmiş genç kızların evlilik hazırlıklarına katkı da devletin çeyiz yardımı kapsamında yapılır. Bu yüzden erkeklere verilmeyen bu yardımından yararlanmak isteyen genç kızların da bazı koşulları sağlıyor olması beklenir. Evlenecek olan genç bir kızın çeyiz yardımı alabilmesi için öncelikle anne ya da babasının vefat etmiş olması ve bu kız çocuğunun SGK’dan aylık alıyor olması gerekir. Böyle bir durumda olup evlenme niyetinde olanların SGK müdürlüklerine dilekçeyle başvurmaları yeterli olur. Evlilik yardımı almak isteyen kişilerin, bu yardımı almaları durumunda ailelerinin vefat durumu dolayısıyla aldıkları maaş kesilir. Aynı şekilde devlet destekli çeyiz yardımı sadece ilk evlilikler için geçerlidir. Kişinin boşanması gibi durumlarda evlenmeden önce aldığı aylığı tekrar bağlanabilir. Kişinin alacağı çeyiz yardımı hesaplanırken, aldığı mevcut maaş üzerinden hesaplama yapılır. Mevcut maaşının yirmi dört katı hesaplanarak peşin olarak kendisine devlet yardımı olarak sağlanır.

Devlet Destekli Evlilik Yardımı Nedir?

            Evlilik harcamalarıyla ilgili evlilik yardımı dışında devletin vatandaşlarına diğer bir sunduğu kolaylık ise çeyiz hesabı olarak tanımlanır. Şöyle ki bu yardım kapsamında devlet size direkt peşin para katkısı sağlamıyor. Ancak anlaşmalı olan bankalardan herhangi birinde açtığınız çeyiz hesabına üç yıl boyunca birikim yaptığınız takdirde, devlet biriktirdiğiniz paranın %20’si oranında ek parayı size hibe ediyor. Evlilik hazırlığında olan birçok kişi için kendi birikimleri dahilinde artacak olan bu para oldukça önemlidir. Bu çeyiz hesabını açabilmek için anlaşmalı herhangi bir bankanın şubesine gitmeniz yeterlidir. Birikiminiz dahilinde çeyiz parası sorgulamanızı da yine bankaların internet bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz. Eğer böyle bir birikim için üç yıl gibi bir zamanınız yoksa, devletin anlaşmalı olduğu bankalardan faiz oranı daha düşük olan evlilik kredilerinde de başvurabilirsiniz.