1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Damlama Sulama ve Sondaj Devlet Yardımı
Damlama Sulama ve Sondaj Devlet Yardımı

Damlama Sulama ve Sondaj Devlet Yardımı

A+A-

Tarım alanlarının doğru ve sağlıklı şekilde sulanması üretimin artması açısından oldukça önemlidir. Damlama sulama ve sondaj devlet yardımı sayesinde bu imkana kavuşan arazi sahipleri çok daha az maliyet ile daha kaliteli ürün elde edebilmektedirler. Sulama sistemlerinin modernizasyonunu da öngören bu yardım sayesinde çiftçilerin ektikleri ürünlerden çok daha fazla mahsul almaları sağlanır. Sondaj ise yeraltında bulunan su kaynaklarının gün yüzüne çıkarılmasını amaçlamakta, suyun tarım alanlarına uygun özelliklerinden çok daha fazla kişinin yararlanmasını amaç edinmektedir. Tarım arazilerinin olmazsa olmazları arasında gelen su ve sulama sistemlerine yönelik devlet yardımı oldukça önemlidir.

Damlama Sulama ve Sondaj Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın sunduğu bu krediden yaralanabilmenin elbette belli başlı şartları mevcuttur. Bunun için;
  • Çiftçi Kayıt Belgesi
  • Oda Kayıt Belgesi
  • Vergi Levhası
  • Kredi karşılığında teminat olarak sunulacak mülklere dair belgeler
  • Kira sözleşmesi ya da tapu kontratı
gereklidir. Saydığımız bu şartları yerine getiren herkes damlama sulama ve sondaj devlet yardımı kredisinden yararlanabilir. Hibe desteği için aranan şartlar ise;
  • Arazinin hibe talep eden kişiye ait olması ya da en az 3 yıllık kiralanmış olması
  • Daha önce hibe desteği almışlarsa bile son yıl hibe almamış olmaları
  • Sulama kooperatifleri ile yaptıkları sözleşmede “tarımsal üretim” ibaresi yer alması
şeklindedir. Hibe durumu maliyetin % 50 kadarını kapsamakta ve her yıl Tarım ve Ormancılık Bakanlığınca güncellenmektedir.

Damlama Sulama ve Sondajın Yararları

Damlama sulama sistemleri toprakta ekili olan mahsulün son derece verimli şekilde büyümesine olanak veren sistemler olup, özellikle son yıllarda giderek daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Mahsulun ihtiyacı olan su kadarını vermesi sayesinde daha verimli olmasını sağlar. Belli aralıklarla köklere kadar ulaşan su ürünü besleyerek sağlıklı şekilde büyümesini ve olgunlaşmasını sağlar. Sondaj ise tarım arazisinde bulunun suyun gün yüzüne çıkarılması suretiyle son derece faydalı bir işlem olup, ürünlerin ihtiyacı olan suyu karşılaması açısından önemlidir. Damlama Sulama ve Sondaj devlet yardımı ile bu sistemlerden yararlananlar çok daha verimli ürünler elde etmektedirler.