1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Corona Virüsüne Karşı Seyahat Yasağı
Corona Virüsüne Karşı Seyahat Yasağı

Corona Virüsüne Karşı Seyahat Yasağı

A+A-

Bakanlıklar geçtiğimiz gün corona virüsü ile ilgili yayılma hızını minimum seviyede tutmak için tedbirlerine devam ederken seyahat yasağını yürürlüğe koymuştur. Seyahat engeli getirerek sosyalleşmenin ve virüsün bir şehirden diğerine taşınmasını engellemek adına vatandaşlara yasak gelmiştir. İzinler Valilik onayı ile olacak ve vatandaşlar zaruri durumlar olmadığı sürece evlerinde kalarak başka şehirlere seyahat etmeyecektir. Yasak ile ilgili detaylar geliyor.

Kalacak Yeri Olmayan Hasta Ve Cenazesi Olan Gidebilecek

Tüm vatandaşlar getirilen yasak kapsamında şehirlerinde kalması sağlanacaktır. Fakat birinci derece yakını vefat eden cenazesi olan ve kronik hastalığından dolayı başka şehirde Doktoru olan kişiler mutlaka valilik onayı alarak seyahatlerini gerçekleştireceklerdir. Valilik taraflarına izin belgesi verecek ve kontrollü bir şekilde temas etmeden giderileceklerdir.

15 gün içinde şehre gelmiş ve kısa süreli ziyarete bulunmuş kişiler durumlarını valiliğe bildirerek kalacak yerleri olmadığını beyan ettikten sonra valilik izni ile şehir dışına çıkış sağlayacaklardır. Aksi durumlarda ve zaruri ihtiyaçların dışında bulunduğu şehri vatandaş terk etmeyecek başka bir şehre gitmek teşebbüsünde bulunmayacaktır. Hastalığın yayılma hızının bu şekilde bir nebze de olsa azaltılacağını düşünen devlet yetkilileri konu ile ilgili sıkı tedbirler almaya devam etmektedir.

Seyahat Yasağı Sürecinin İşlemesi

Şehir dışı ve şehirler arası seyahat etmek isteyen vatandaşlar valilik koodinesinde oluşmuş olan seyahat kurulundan izin almaları gerekecektir. Talepleri onaylanan kişilere kurul tarafından güzergah ve seyahat süresi yazılı olan bir izin belgesi düzenlenecektir.

Otobüs firmaları ise çalışma şekillerini izin belgelerine göre düzenleyecek bu izinler ile başvuru yapan vatandaşlara göre sefer planlayıp seyahat kuruluna Bilgi verilerek yolculuk yapılacaktır. Şehir giriş ve çıkışlarına kontrol noktaları kurularak her vatandaş için sağlık kontrolleri düzenlenecek ve özel sağlık ekipleri ile bu için görevli seyahat görevlileri otogar giriş ve çıkışlarında görev yapacaktır.

Yolculuk yapacak vatandaşların isim listeleri valiliklerin elinde olacak ve gerekli dağlık kontrolleri yapıldığında herhangi bit şüpheli durum ile karşılaşıldığında mutlaka 14 gün karantina süresine uyulacaktır. Tüm çalışan personellerde mutlaka sağlık kontrolünden geçirilecek ve otobüslerde ikram olmayacaktır.

Etiketler : ,