1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin’in Corona Tedbirleri Nelerdir
Çin’in Corona Tedbirleri Nelerdir

Çin’in Corona Tedbirleri Nelerdir

A+A-

Çin’de başlayan corona virüsü yayılmaya ve tüm insanlığı tehdit ederek ilerlemeye devam etmektedir. Zamanla Çin ile çevresinde alınan tedbir ve önlemler azalmış ve hastalık ortadan kalkmıştır. Herkesin uyması gereken kurallar sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Maske ve eldiven taşınması artık adama korumaktan ziyade nefes alamayıp öyle de kaybedilen hastalar olmuştur. Çin’in Ankara şehrinde olan deng corona virüs için 4 erken ilkeyi anlatarak Haziran ayında olacaklar ile ilgili tahminde bulundu.

Türkiye Tıbbi Yardım Yaptı

23 Ocak itibari ile izole bir hayat süren Çin hastalık yayılması ve ilerlemesi ile ilgili büyük bir yol katedip hastalığın seyrini değiştirip ülkelerinden uzaklaştırmışlardır. Bu bağlamda Türkiye’den 2 parti olmak üzere Çin’e tıbbi malzeme yardımı göndererek bu zorlu günlerde yanlarında olunmuştur. Bu yapılan dostça yaklaşım sonucunda Çin’de ilaç, test kiti konularında Türkiye’ye yardımını esirgememektedir. Bu kadar alınan önlem hastalığı yok edip şehirlerinden uzaklaştırmıştır ve yeni yeni seyahat kısıtlamaları gibi önlemler esnetilerek kaldırılmaya başlanmıştır. Zor günler geçiren Çin için tüm dünya seferber olmuştu ve tüm dünyaya Çin’de fedakarlığını göstererek yardımcı olacağı konular ile ilgili geri dönüşleri sağlamaktadır.

Evde Kalmak İlk Önlem

Çin salgınla mücadele konusunda 4 kurala uymuştur. Erken tanı, erken tedavi, erken raporlama ve erken izolasyon. Bu 4 kuralın önemini vurgulayan yetkililer durumun ciddiyetini de gözler önüne sermiştir. Yetkililer önlem ve tedbirler ile ilgili her gün yeni çalışmalar yaparak konuyu güncel tutup

Corona virüsü için gerekli çaba sarf edilmektedir. Evde kalmak sağlık çalışanlarına da yardımcı olmak için önlemlerin başında gelmektedir. Sağlık çalışanları vakaların çok hızlı yayılmasından dolayı yetişemiyorlar ama evde kalırsak önlem almış yayılımı azaltmış oluruz diyen Çinliler kararlara uyarak virüsten temizlenmiş ve normal hayatlarına dönmeye başlamışlardır.

Salgının Bitişi

Salgının bitmesini Haziran ayı gibi gören Çinliler ikinci bir dalga olması ihtimaline karşı son derece uyanık davranmaktalar. Çin vatandaşı yaşadıkları tecrübelerden sonra kurallara uyduklarını ve yetkilileri dinlediklerini söylüyorlar. Çin bilim adamları alınan önlemler ile tüm sorunların üstesinden gelebilecek güce sahibiz demektedir.

Etiketler :