1. HABERLER

  2. MADDİ YARDIMLAR

  3. Çiftçilerin Beklediği Vergi İadesi Banka Hesaplarına Yatmaya Başladı!
Çiftçilerin Beklediği Vergi İadesi Banka Hesaplarına Yatmaya Başladı!

Çiftçilerin Beklediği Vergi İadesi Banka Hesaplarına Yatmaya Başladı!

Çiftçiler, vergi iadeleri ile ilgili çalışma bekliyordu. Gelen duyumlara göre Vergi iadesi ödemeleri başlayacak. Vergi ödemeleri ne zaman yapılacak? Vergi ödemeleri ile ilgili karar çıktı mı? Vergi iadeleri ile ilgili son dakika gelişmeler konumuza paylaşıldı.

A+A-

Çiftçiler Vergi iadesi ile ilgili kararı son dönemlerde oldukça bekliyordu. Son başvuru tarihi olarak 2 ay geçmesine rağmen herhangi bir cevap gelmemişti. Çiftçilere iade yapılacak vergi oranları ne kadar olacak? 

Çiftçiye Vergi İadesi Ne Zaman Karar Çıktı?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen karara göre çiftçileri desteklemek için Çiftçi kayıt sistemine kaydolan her bir çiftçiye tarım desteği yatırılması sağlanmaktadır. Çiftçilerden gelir vergisi ve Stopaj Vergisi kesintisi yapılıyor. Yapılan değişiklikle beraber bu gelir vergisi ve stopaj vergi kesintilerinde kaldırılması sağlandı.

Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kaydolan vatandaşların son 5 yıl içerisinde ödediği vergileri de geri iade edilmesi kararı verilmesi ile bu durumun beklentisi oldukça fazla oldu nokta vatandaşlar 2006 ve 2021 yılına kadar ödedikleri vergileri geri iade olarak alabilecek.

Çiftçinin Vergi İadesi Hesaplara Ne Zaman Yatacak?

 Çiftçiler şimdiden beklenti haline girdi. Yaşanan Zorlu dönem içerisinde vergi iadelerinin olması ile kendi parasını da alabilmiş olacak.  Henüz yatırılacak miktar ve yatırma günü ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Çiftçiler bu durumun netleşmesini ve paranın ne zaman yatacağı ile ilgili bilgi almak istiyor.

Yapılan sistem üzerinde yatırma işlemleri başladığı zaman çiftçinin banka hesaplarını otomatik olarak yatırma işlemleri sağlanacak.  En önemli durum ise çiftçilerin ÇKS sistemine kayıtlı olarak yer alması olacak. Eğer sisteme kayıtlı değilse yapılacak olan vergi iadelerinden yararlanmayacak.