1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çifçilere Mazot Kredisi Devlet Yardımı
Çifçilere Mazot Kredisi Devlet Yardımı

Çifçilere Mazot Kredisi Devlet Yardımı

A+A-

Özellikle son yıllarda gerek mevsimsel etkiler, gerekse tarım politikalarında meydana gelen dalgalanmalar nedeni ile çiftçilerin desteklenmesi şart olmuş, bu yönde harekete geçen ilgili kurumlar çiftçilere mazot kredisi devlet yardımı yaparak yüklerinin azaltma yoluna gitmiştir. Son derece yararlı bir uygulama olan bu hizmet sayesinde çiftçiler artan üretim maliyetlerinin altında kısmen de olsa mağdur edilmekten kurtarılarak rahat nefes almaları sağlanmıştır. Verilen bu mazot desteği sayesinde yakıt giderlerine ayırdıkları parayı diğer yatırım alanlarına kaydırmalarına imkan tanınmıştır. Özellikle hasat zamanlarında çitçilerin olmazsa olmazları yer alan mazot, makineleşmenin tarım alanında yaygın olarak kullanılmasıyla beraber son derece önemli bir hale gelmiştir. Sağlanan desteğin bir faydası maliyete katkısı olmasından dolayı tüketicilere fiyat avantajı sağlar.

Mazot Kredisinden Yaralanmanın Şartları

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklediği bu projeden yararlanma şartlarının başında toprak alanı gelir; 1 dönüm olarak belirlenen alanın üzerinde bir araziye sahip olmak gerekmektedir. Çiftçilere mazot kredisi devlet yardımı almanın bir diğer şartı ise, kısa adı ÇKS olan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmaktır. Bu sisteme kayıt olmayan çiftçiler sadece mazot kredisinden değil, diğer benzeri desteklerden de yararlanamazlar. Yukarıdaki şartlara sahip olan çiftçiler mazot desteğinden yararlanmak adına gerekli başvuru formlarını eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurması ardından Tarım Bakanlığına başvuruda bulunabilir. Talep edilen desteğin de belirtilmesi, ihtiyaç temininde daha kolaylık sağlar.

Mazot Kredisi Miktarı

Çiftçilere mazot kredisi devlet yardımı için belirlenen tutarlar yıllık olarak değişir. Bunun başlıca nedeni mazot fiyatlarında meydana gelen küresel dalgalanmalardır. Bu nedenle belli ve sabit bir tutardan söz edilemez. Yukarıdaki şartları yerine getiren her çiftçi kredi talebi uygun bulunduğunda belirlenen oranlar üzerinden Ziraat Bankasından talep ettiği yardımı alabilmektedir.Sağlanan bu desteğin çiftçiler açısından önemi son derece büyük olmakla birlikte, Şubat ayında yapılan ödemeler genel olarak güncel mazot tutarının yarısı olarak kabul görür. Başvuru duyuruları Tarım Bakanlığı’nın ilgili kurumları tarafından yapılmakta, bu destekten faydalanmak isteyen çiftçilerin bu kurumları takip etmelerinde yarar vardır. Daha fazla bilgi için sitemizi güncel olarak takip etmenizi öneririm.