1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ceviz Üretimi Devlet Yardımı Şartları Nelerdir
Ceviz Üretimi Devlet Yardımı Şartları Nelerdir

Ceviz Üretimi Devlet Yardımı Şartları Nelerdir

A+A-

Ceviz ülkemizde çok uzun yıllardır üretilen bir üründür. Son derece yaygın olarak üretimi yapılan bu değerli besine maalesef son yıllarda gerekli önem verilmemiş ve gerek üretim bazında yapılan hatalar gerekse yanlış tarım politikaları nedeni ile giderek gözden düşen bir ürün haline gelmiştir. Oysa ceviz için atalarımızdan kalma şu güzel söz her şeyi açıklamaktadır: “ Sen cevize 8 sene bak, ceviz de 80 sene sana baksın.”Bu nedenle harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, bu değerli besin kaynağının üretimini arttırmak için üretim yapmak isteyenlere teşvikler hazırlamış, ceviz üretimi devlet yardımı alarak bu işi yapmak isteyenlere olanak tanımıştır. Dünyada zaten üretim konusunda önde gelen ülkelerden biri olmamıza rağmen daha da üst sıraları hedeflenmesi bakımından da bu yardımlardan yararlanarak üretim yapılması oldukça önemlidir.

 Üretim Yardım Şartları

Ceviz üretimi devlet yardımı almak isteyenler için hibe şartları aşağıdaki gibidir:
  • Ceviz fidanı dikilecek alanın büyüklüğü en az 5 dekar olmalıdır.
  • Şayet 5 dekarın altında ise aynı şahsa ait olmak şartı ile yan yana arazilerin toplam alanı 5 dekardan az olmamalıdır.
  • Dikim alanı ve dikimi yapacak kişinin Çiftçi Kayıt Sistemi denilen ÇKS’ye kaydı olması gerekmektedir.
  • Kullanılacak fidanlar kesinlikle sertifikalı ve aşılı olmak zorundadır.
Yukarıdaki şartları sağlayabilen herkes ceviz yetiştirmek için devlet yardımı talebinde bulunabilir.

Ceviz Üretimi Yardım Miktarı

Sağlanan destek her yıl güncellenmekle birlikte son olarak dönüm başına belirlenen rakam 1000 TL’dir. Ekim yapılacak alanını belirlenmesi ardından yetkili kurumlara bağlı uzmanlarca gelip yapılacak tespitler ve denetimler ardından toprağın verimliliği ve alanın büyüklüğü üretim için uygunsa onay verilir. Ceviz üretimi devlet yardımı alanın su ve elektrik giderleri, büyüklüğü ile orantılı olarak verilmektedir. Alınan kredilerin geri ödenmesi konusunda ise oldukça esnek davranan devler, genellikle 15 yıl sonra ve tek seferde iade talebinde bulunmaktadır. Kredi kullanmak isteyenler için bu son derece uzun bir zaman gibi gelip avantajlı gözüküyor. Fakat bir ceviz fidanının büyüme süresinin 5 yıl olduğu unutulmamalıdır. Daha fazla bilgi için sitemizi takip etmeyi unutmayın.