1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?
Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

A+A-

Çekler ticari hayat içerisinde en çok kullanılan kıymetli evraklardan biridir. Çeklerin asıl kullanım amacı aynı gün çekilen bir ödeme aracı olarak kullanılması gerekirken çoğu zaman da vadeyi uzatmak amaçlı kullanılabilmektedir.

Bu durum elbette ki karşılıklı iki kişi arasındaki güven durumundan kaynaklı olarak kullanılır. Ancak ticari hayat her türlü risk durumuna açık olduğundan verilen çek ödenemezse işte  o zaman yasal durumlar yaşanmaya başlayacaktır.

Çeklerin Kullanımı Nasıl Olur?

Çekler ticari hayatta aktif olarak çok fazla kullanılır. Çek sisteminin olması gereken şekilde yönetilebilmesi için firmaların her şeyden önce iyi niyet taşımaları gereklidir. Bunun aksi durumunda çeklerin ödenmeme halleri ile karşı karşıya kalınır.

Çekler ödenmediği zaman karşı taraf elbette ki mağdur durumdadır. Süresi gelen çekler ilgili bankadan ilgili tarihte karşılığı istenir. Karşılığı olmadığı tespitinde çeklerin yazılma durumundan önce karşılıklı mutabakat sağlanır. Böylelikle çekin tahsilâtı istenir. Çekin arkasının yazılıp yazılmama durumu ise yasal olarak bir süreyi kapsar.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Bitcoin Nedir ve Nereden Alınır?

Çek Süresi İçerisinde Tahsil Edilmezse

Çek ibraz edilen tarihte tahsil edilmezse karşılıksız çek ibaresi adı altına girer. Çek'e karşılıksız kaşesi vurularak yazdırılmış olunur. Yazdırılmış her çek ticari itibarın olumsuz etkilenmesi demektir. Bu çeklerle avukat aracılığı ya da icra yolu ile tahsil edilme yoluna gidilebilir. Bu da yasal takip sürecinin başlaması demektir. Bu durum da aşama aşama ilerlenir. Gerektiği takdirde haciz işlemleri başlatılıp borçlu kişinin malvarlığına haciz konulabilir.

Çeklerin Ne Zaman Ödenmesi Gerekir?

Çekler son ödeme gününde mesai saati sonuna kadar ödenmesi beklenir. Ödeme yapılmazsa çekin arka kısmı karşılıksız diyerek yazılır. Çekin ödenmeme sebebi kesinlikle bildirilmek zorundadır. Zira hukuki süreç başlar. Arkası ciro edilen bir çekin ödenmemesi halinde; sadece sorumluluk çeki yazan da çeki ciro edeni de kapsar. Çekini tahsil edemeyen ise bu sorumlulardan alacağını isteyebilir. Karşılıksız çekte bekleme süresi 10 gündür.

Ticari hayat içerisinde ödeme gecikmelerinin olması doğal karşılanmakla beraber verilen bir çekin arkasının yazılması da o firma için eksi puandır. Hem itibari zedelenecek hem de kredi notu düşecektir. Bir firma ya da bir kişi için kredi notunun düşmesi iş hayatında olumsuz bir durum demektir.