1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Can Suyu Kredisi Şartları 2021
Can Suyu Kredisi Şartları 2021

Can Suyu Kredisi Şartları 2021

A+A-

2021 Can Suyu Kredisi

2021 senesinde de tekrar esnafa faizsiz destek verileceği söyleniyor. Esnaf ve zanaatkarlar birtakım durumlarda zor hala düşebilir ve finansal desteğe gereksinim duyabilirler. Bu gereksinimlerinin giderilebilmesi amacıyla akrabalardan ya da arkadaşlardan finansal destek isteyebilirler. Ancak birtakım durumlarda nakit sıkışıklığı ya da güvensizlik gibi nedenler ile bu gruptan da para alamayabilirler. Bu tabloda yapımcının tek çaresi kredi çekmek olacaktır. Ancak alınan bu kredi neticesinde yüksek faiz ödeme istemedikleri amacıyla çok yanaşmazlar. Bizler de bu kredi imkanlarını esnaflar, iş yerleri, tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler, devlet destekli can suyu kredisi çekmek isteyenler, ev hanımları ve bütün çalışanlar amacıyla devletten destek bekleyen esnafların destek başvuru gibi konuları ele alacağız

Can Suyu Kredisi Nedir?

Faiz oranlarının yüksek olması sebebi ile ve iş kuvveti olarak Küçük ve Orta büyüklükteki işletmelere (kobi) verdiği faizsiz kredi türüdür. Genellikle yeni bir girişimcilik örneği göstererek, yeni bir tesis açan, yeni bir iş kuran, dükkan, iş yeri ya da mağaza açan, hayvan alımı yaparak, ufak baş ya da büyük baş hayvancılık yapan, tarım ile uğraşan çiftçiler, yapımcılar ve ülke genelindeki bütün esnaf amacıyla verdiği teşvik ve hibe kredilerdir. [caption id="attachment_1390" align="alignnone" width="300"]can suyu kredisi can suyu kredisi[/caption] Hükumet bu kredi ile yatırımların süratlenmesini ve piyasadaki nakit akışını hızlandırmayı amaçlamıştır. Bu şekilde yatırımların daha çok olmasının yanı sıra iş zorluğunun yükselmesi ile beraber işverenler yeni personel alımlarına da başlayacaktır. Ekonominin canlanması hedefi ile bu tür destekler her vakit faydalı olmaktadır. Ve Türkiye’de belirleme edilen işletmelerin %99’undan çoğu Kobi kapsamında değerlendirilir. Bahsetmiş bulunduğumuz gibi bu kredi Kosgeb kısaltması olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı doğrulusunda organize edilmektedir.

Can Suyu Kredisi Şartları Nelerdir?

Can suyu kredisi devlet destekli olarak verildiği amacıyla, genellikle faizsiz ve hibe olarak sunulmaktadır. Kosgeb hibe kredilerinde bulunduğu gibi, bu kredilerden geri ödeme talep edilmemektedir. Yine birtakım kredi paketlerinde ise, 3 senede geri ödeme alınırken, faiz talep edilmemektedir. Bu kredinin hibe kredi olarak verilmesi ya da uzun vadeli sıfır faizli olarak geri alınması esnafları, yapımcıları ve girişimcileri rahatlatması sebebi ile de kredisi ismi verilmektedir. Esnaflara kredi veren devlet bankaları, Kosgeb, kurum ve kuruluşlar doğrulusunda verilebilecek kredilere ait gerekli evraklar ve şartlar ilaveten bildirilmektedir. Genel olarak; Daha eskiden Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiften kredisi kullanmamış olmak, Kosgeb kredisi kullanmamış olmak ve devlet destekli hibe kredilerden can suyu kredisi almamış olmak gerekmektedir. Bu krediden faydalanmak amacıyla; TESK onaylı kapasite raporuna sahip olmanız gerekir, bahsi geride bıraktığımız firmanın esnaf ve sanatkarlar siciline ve odasına kayıtlı olması gerekir, kredi desteğinden faydalanmak isteyenler, Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Kobi beyannamesi ve faydalanıcı hal belirleme formu belgelerini doldurmaları gerekiyor. Bu belge Kosgeb hizmet merkezi müdürlüklerinde doldurulacaktır. İlk aşamaları tamamlayan esnaf ve sanatkarlar can suyu kredisi veren bankalara başvuru ederek kredi talebinde bulunacaklardır. Pek çok banka kobilere bu kredi paketini sunmaktadır. Bunlar; Halk bankası, Ziraat bankası, Türkiye iş bankası, Yapı kredi bankası, Vakıfbank, Garanti bankası ve Türk ekonomi bankası ve Akbank diyebiliriz.

Can Suyu Kredisi Nasıl Alınır

Belirtmiş bulunduğumuz bu bankalara kredi taleplerini veren Küçük ve orta ölçekli işletmelerin değerlendirilmeleri bankalar ve Kosgeb doğrulusunda belirti edilen kıstaslara göre yapılmaktadır. Esnaf kooperatif kredisi detayları ile alakalı yazımızdan da tekrar esnaflar ve sanatkarlar amacıyla faizsiz ve düşük faizli kredi paketleri ile alakalı bilgi verilmektedir. Esnafa kredi desteği alarak sizler de yükünüzü 0 faizli ile azaltabilirsiniz. Ancak ilgi edilmesi gereken nokta can suyu kredisinin yalnızca bir kere yüzde sıfır faiz ile verilmesidir. Bu sebeple kredinizi alacağınız vakit alakalı bir şekilde seçmelisiniz. Yani kısaca bu krediyi yüzde sıfır faiz diye derhal kullanmaya kalkışmanızda fayda var. Çünkü esnafların ne vakit zora düşeceği hiç belli olmaz. Bu sebeple bir kere kullanabilecekleri bu hakkı doğru bir vakitte değerlendirmelerini tavsiye ederiz. Sizler de en ideal vade ve faiz oranları ile kredi veren bankalara ve kredilerine çevrimiçi olarak başvuruda bulunabilir sıfır faizli oranından bir defaya mahsus olarak faydalanabilirsiniz. Bunun dışında Kobilere ve girişimcilere kobi destek kredisi, iş yeri kredisi ve esnaf destek paketi yayınlayan pek çok banka da mevcuttur. Bankaların dönemsel olarak uyguladığı faizsiz iş yeri kredisi, düşük faizli esnaf destek paketi gibi avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Esnaflara kredi olanağı tanıyan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaflara TESKOMB doğrulusunda yayılan kredilerin gecikme faizlerinde indirime gidildiği duyurulmuştur. 1 aya kadar gecikme vakitı olan esnaf kredilerinin gecikme faiz oranları yüzde 16′ ya , vakit olarak 1 ayı geride bıraktığımızlerin faiz oranları ise yüzde 20′ ye çekilmiştir. Ayrıca 2021 senesinde devlet doğrulusunda 18 29 yaş arasındaki gençlerimize yönelik olarak prim ve 3 vergi senesi vakitınce vergi muafiyeti sağlanacaktır.

Can Suyu Kredisi Veren Bankalar

Hazine ve Maliye Bakanı doğrulusunda kobilere yönelik olarak 2021 senesi ortamında 22 milyar TL faizsiz kredi desteği sağlanacağı duyurulmuştu. Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlar kooperatif üzerinden, üyeliği olmayanlar ise Halkbank üzreinden yapacakları başvurular ile kredi alabilirler. Esnafın kredi notunun yüksek ve sicilinin temiz olması gerekiyor. Unutulmaya yüz tutmuş meslek kollarında etkinlik gösteren, ustalık belgesi olan ve genç girişimci eğitimi almış olan gençlere yönelik olarak banka doğrulusunda 30 bin TL. faizsiz esnaf kredisi olanağı sağlanmaktadır. Gerekli evraklar ile banka şubelerine giderek ayrıntılı bilgi alabilir ve kredi şartlarını taşıyor olmanız halinde kredinizi alabilirsiniz.   BANKA ADI                         FAİZ ORANI           MASRAF Akbank                               %2,25                     52,50 TL. Denizbank                          %1,99                     10,5 TL. Garanti BBVA                     %2,29                     belirtilmedi. Halkbank                            %1,90                     52,50 TL. INGBank (Ekredi)               %1,74                    75 TL. İş Bankası                          %2,47                    15,75 TL. Şekerbank (SMS)              %2,85                    15 TL. TEB                                   %1,79                   MASRAFSIZ Vakıfbank                          %2,09                   %0,5 masraf Yapı ve Kredi Bankası       %2,14                   %0,5 Ziraat Bankası                   %1,80                   BELİRSİZ Qnb Finansbank                %1,64                   BELİRSİZ En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faizleri yukarıda yer almaktadır. 2021 yılında da bankalar Kobileri desteklemeye devam edecek.