1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Çalışan ve Çalışmayan Anneler İçin Devlet Destekleri
Çalışan ve Çalışmayan Anneler İçin Devlet Destekleri

Çalışan ve Çalışmayan Anneler İçin Devlet Destekleri

A+A-

Ülkemizdeki kadınların çalışma hayatında aktif olarak yer alabilmeleri ve kariyer yaparken çocuk yapma isteklerinden vazgeçmemeleri adına doğum yapan kadınlara devletimizin verdiği destekler devam etmektedir.

2020 senesinde doğum yapan annelerin aldığı devlet desteklerinde önemli oranda artış gözlemlenmiştir. Devletin vereceği yeni destekler vardır. Toplamda 4 farklı destek alacak olan yeni doğum yapmış anneler, eğer ki çalışıyorlarsa 4 desteği aynı anda alabilecek. Çalışmayan annelerse yalnızca 2 destekten faydalanabilecek.

Geçtiğimiz sene anneler 6 bin liradan fazla destek aldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık değindiği çocuk sayısına ilişkin destekler ve düzenlemeler birer birer hayata geçiriliyor. Çalışan annelerin işlerini daha da kolay hale getirebilmek adına istirahat günleri ve çalışma koşullarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılıyor. Nakit olarak verilen desteğin yanın da bir de dadı desteği verilecek. Çalışan anneler özellikle alabilecekleri desteklerin miktarını ve nasıl alacaklarını araştırıyor. İşte sizler için 4 farklı devlet desteği.

annelere devlet desteği

Annelere Yarım Gün Çalışma Desteği

2020 senesinde anneler, doğum yapıp çalışmaya devam edilen iş yerinde yarım gün çalışıp tam gün maaş alabilecekler. Bu destekle beraber doğum yapan anneler bir nebze rahatlamış olacaklar. Onlar adına büyük kolaylık sağlanacak. İşçi anneler için başlamış bu destek bu ay itibariyle memur anneler için de geçerli olacaktır.

Yarım gün çalışma hakkı, çocuklar okula başlayıncaya dek kullanılabilecek, anneler diledikleri vakit tam zamanlı çalışma hakkına sahiptirler.

Çocuk Parası

Devlet doğum yapan annelere çocuk parası vermektedir. 15 Mayıs 2015'ten sonra doğan çocuklar için para ödeniyor. Çalışmayan annelerin yararlanabildiği desteklerden biridir. Çalışma şartı olmaksızın doğum yapan her anne bu destekten yararlanabilir. İlk çocuk için 300 Türk Lirası, ikinci çocuk 400 Türk Lirası, 3. ve sonraki çocuklar için ise 600 Türk Lirası ödenmektedir. Bu destek hala devam etmektedir. 2020 Senesinde de bu destekten faydalanabileceksiniz.

Süt parası için doğum yapan annenin kendisini nveya eşinin SSK veya Bağkurlu olma şartı ile beraber en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Süt parasını alabilmek için Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Nüfus cüzdanınızı yanınıza alarak süt parasını temin edebilirsiniz. İnternet üzerinden de başvuru yapmak mümkündür. Bunun için aile.gov.tr adresine girerek tc bebeğinizin kimlik numarasıyla başvuru yapabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği Desteği

Her annenin faydalanabildiği desteklerden biri olan Emzirme Ödeneği Desteği, 2020 yılında 200 Türk Lirası olacağı söylenmektedir. Yani 2020 senesinde emzirme ödeneği desteğinde bir zam söz konusudur.

Destek parasını çalışan annelerin kendisi çalışmayanların ise ssk veya bağkurt memuru olan eşleri alacaklardır. Emzirme ödeneği çocuğun hayatını idame ettirmesi adına ödeniyor.

İş Görmezlik Ödeneği

Doğum yapan anneler, çalıştıkları yerlerde işten geride kaldıkları vakitler için bu desteği alabilmektedirler. Doğum yapan anneler toplamda 16 hafta izin hakkına sahipken bu süre zarfında çalışamadıklarından ötürü iş görmezlik ödeneğinden faydalanıyorlar. Devlet bu konuda annelere kolaylık sağlıyor.

Bu ödeneği alabilmek için annelerin doğumdan 1 sene öncesinde minimum 3 ay sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir. Asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı iş görmezlik ödeneği yaklaşık 4.500 Liradır. Bu ödeneğin hesaplanmasındaki etkenler ayakta ve yatarken ki tedavilerdir.

Doğum Yapan Anneler İçin Bakıcı Parası

Çalışan anneler için yapılan yardımlar bunlarla sınırlı değil. Devletimiz çalışan anneler 2020 yılında dadı yardımında bulunacaktır. Bakıcı parası henüz pilot il aşamasında. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan ve sigortalı olarak çalışan annelere 300 Eurodan başlayıp 400 Euro ya kadar ödeme yapılıyor.  1500 TL olarak hesaplanan bakıcı parası desteği almak için bu illerden birisinde ikamet etmek şartı bulunuyor. Pilot ilde başarılı olarak uygulanmasının ardında yurtiçinde diğer illerde de uygulamaya geçilecek olan bakıcı parasını çalışan annelerin büyük anneleri de alabilecek.

Doğum yapan anneye verilecek olan desteklerin Asgari ücretli anne ilk çocuk için toplam 6 bin lirayı aşıyor. Çocuk parası: 300 TL, Emzirme ödeneği: 180 TL, ( Çalışan anne) için İş görmezlik ödeneği: 4.424 TL ve çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL olarak ödemeler netleşti. Toplamda 6 bin lirayı geçen bu rakamlardan ödeme almak için 2020 yılında doğum yapan annelere ödemeler 4 bir koldan yapılmaya başlanacak. Dikkat çeken yardım ise bakıcı parası oldu. Herkes bakıcı parasını alabilmek için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor. 2020 yılında bu ödeneklerde artış olacağı düşünülüyor.