1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları
Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

A+A-

Büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları 2 Ocak 2021 yılında alınan ve bir ertesi gün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Ziraat bankası hayvancılık kredisi bir çok alanda faizsiz olarak verilmeye başlanmıştır. TKDK ve Tarım İl Müdürlüklerinin hibe desteğinin yanı sıra resmi gazete yayımlanan tebligat ile birlikte düve yetiştiriciliği dahil olmak üzere kredi üst limitleri 10.000.000 TL kadar çıkarılmıştır. Yeni dönem ile birlikte 40 yaş altı genç çiftçilere ve kadın girişimcilere verilen destekler arttırılmıştır. Mevcut faiz oranları ile yapmış olduğumuz hesaplama işlemlerinden bu oranın ne kadar artığını sizlerde görebileceksiniz.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası her yıl cari faiz oranını senelik olarak değiştirmektedir. Şartlara uygun çiftçilerimize yıllık uygulanan bu faiz oranı üzerinden ciddi faiz desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Tarım İl Müdürlükleri ve Ziraat bankasından faiz indirimli kredi imkanlarından yararlanarak damızlık yada sütçü olarak olarak büyükbaş hayvan alımı yapacaksanız bazı şartları sağlamanız şarttır. Banka ve İl Müdürlükleri tarafından aranan şartlar hayvandan ve sizden olarak 2 şekle ayrılmaktadır. Sizden ve alacağınız hayvandan aranan şartlar ise şu şekildedir.
 1. Devlet destekleri alınacak olan büyükbaş hayvanın mutlaka Türkvet’e kayıtlı olması gerekmektedir.
 2. Büyükbaş hayvanın en fazla bir kere doğum yapmış yada gebe olması
 3. 36 Aylık ‘dan büyük olmaması
 4. Alınacak olan büyükbaş eğer ki manda ise 48 aydan büyük olmaması ve bir kere doğum yapmış olması
 5. Büyükbaş cinsinin holstein siyah ve alaca veyahut ta brownsiwis, simenta, jersey
Bu şartlar dahilinde hayvan alacak olan çiftçilerimizin bankadan kredi alacakları içinde şu kredi şartlarına da uygun olması istenilir.
 1. Mutlaka KKB kredi notu değerinin yüksek olması. (en az 1690 puan ve üzeri)
 2. Gerek duyulduğu vakit en az iki kefil (eşlerinin onayı ile tercihen bordrolu SGK olarak çalışan)
 3. Vergi dairesinden borcu yoktur. (ücretsiz olarak tüm vergi dairelerinden vatandaşlık numarası ile verilmektedir.)
 4. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi ile ‘İşletme Tescil Belgesi’
 5. Hayvan sahibi ise hayvan küpe numaraları değil iseler ipotek yani rehin değeri olan mal, mülk.
 6. Banka sözleşme formunun doldurması ve imzalanması.
Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası büyükbaş hayvan kredisi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız, şubeye giderek detaylı bilgi alabilirler. Ziraat bankası büyükbaş hayvancılıklarına iki şekilde kredi imkanı sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi DAMIZLIK DÜVE yetiştiriciliğidir. Bir diğer büyükbaş hayvancılık konusu ise BÜYÜKBAŞ HAYVAN BESİCİLİĞİ olmaktadır. Her iki büyükbaş hayvancılık konusu için de resmi gazetede yer alan indirime göre farklı faiz indirimi uygulamadık. Her ne kadar cari faiz oranı sabit olsa da indirim oranları farklı olduğu için hali ile faiz oranları da farklılık göstermektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlık Büyükbaş Hibesi

Genelde yıllık olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı belli iller de büyükbaş hayvancılık dahil olmak üzere bir çok hayvan üretimine hibe vermektedir. Bu hibe oranları %50 başlayıp %100 kadar çıkmaktadır. Bu yılın şanslı hayvanı ipek böceği yetiştiriciliği oldu. Bakanlık şuan bu hayvan üretimi için %100 hibe vermektedir. Büyükbaş hayvan üretimine ise bu yıl bakanlık %50 oranında canlı büyükbaş hayvan alımına dahil hibe uygulamaktadır. Bu imkanlardan yararlanacak iller ise, İzmir, Ankara, Bayburt, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kars, Manisa, Malatya, Samsun, Niğde, Trabzon ve Tekirdağ illeridir.

Bankalardan Kredi Alarak Büyükbaş Hayvan Alma

Ziraat bankası hazine destekli kredi almak için mutlaka suretle ilk olarak hayvan işletme belgenizin olması gerekir. Bu belgeniz yoksa bir kaç tane büyükbaş almayı planlıyorsanız size tavsiyemiz bankaların bireysel ihtiyaç kredisidir. Gelir belgeniz olmasa dahi, kefilsiz bir şekilde bankalardan 40.000 TL hatta 100.000 TL kadar kredi kullana bilirsiniz.