1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Burun Estetik (Rinoplasti) 2021 Güncel Fiyat Listesi
Burun Estetik (Rinoplasti) 2021 Güncel Fiyat Listesi

Burun Estetik (Rinoplasti) 2021 Güncel Fiyat Listesi

A+A-

Rinoplasti (RIE-no-plas-tee), burnun şeklini değiştiren ameliyattır. Rinoplasti için motivasyon burnun görünümünü değiştirmek, nefes almayı iyileştirmek veya her ikisini birden yapmak olabilir.

Burun yapısının üst kısmı kemik, alt kısmı kıkırdaktır. Rinoplasti kemiği, kıkırdağı, cildi veya üçünü de değiştirebilir. Cerrahınızla rinoplastinin size uygun olup olmadığını ve neler başarabileceğini konuşun.

Rinoplastiyi planlarken cerrahınız diğer yüz özelliklerinizi, burnunuzdaki cildi ve neyi değiştirmek istediğinizi dikkate alacaktır. Ameliyat adayı iseniz, cerrahınız size özel bir plan geliştirecektir.

Bazen rinoplastinin bir kısmı veya tamamı sigorta kapsamındadır.

Riskler

Herhangi bir büyük ameliyatta olduğu gibi, rinoplasti aşağıdaki gibi riskler taşır:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye ters tepki

Rinoplastiye özgü diğer olası riskler, bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir:

 • Burnunuzdan nefes almada güçlük
 • Burnunuzun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşma
 • Düzensiz görünen bir burun olasılığı
 • Devam edebilecek ağrı, renk değişikliği veya şişme
 • Yara izi
 • Septumda bir delik (septal perforasyon)
 • Ek ameliyat ihtiyacı

Bu risklerin sizin için nasıl geçerli olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Nasıl hazırlanıyorsun

Rinoplasti planlamadan önce, ameliyatın sizin için işe yarayıp yaramayacağını belirleyen önemli faktörleri tartışmak için cerrahınızla görüşmelisiniz. Bu toplantı genellikle şunları içerir:

 • Tıbbi geçmişiniz. Doktorunuzun size soracağı en önemli soru, ameliyat için motivasyonunuz ve hedefleriniz hakkındadır. Doktorunuz ayrıca burun tıkanıklığı geçmişi, ameliyatlar ve aldığınız ilaçlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Hemofili gibi bir kanama bozukluğunuz varsa rinoplasti adayı olmayabilirsiniz.
 • Fiziksel bir muayene. Doktorunuz, kan testleri gibi herhangi bir laboratuvar testi de dahil olmak üzere eksiksiz bir fizik muayene yapacaktır. Ayrıca yüz hatlarınızı ve burnunuzun içini ve dışını da inceleyecektir.Fizik muayene, doktorunuzun hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini belirlemesine yardımcı olur ve cildinizin kalınlığı veya burnunuzun ucundaki kıkırdağın gücü gibi fiziksel özelliklerinizin sonuçlarınızı nasıl etkileyebileceğini belirler. Fizik muayene, rinoplastinin nefesiniz üzerindeki etkisini belirlemek için de kritik öneme sahiptir.
 • Fotoğraflar. Doktorunuzun muayenehanesinden biri burnunuzun farklı açılardan fotoğraflarını çekecektir. Cerrahınız, size ne tür sonuçların mümkün olduğunu göstermek üzere fotoğrafları işlemek için bilgisayar yazılımı kullanabilir. Doktorunuz bu fotoğrafları öncesi ve sonrası değerlendirmeler, ameliyat sırasında referans ve uzun vadeli incelemeler için kullanacaktır. En önemlisi, fotoğraflar ameliyatın hedefleri hakkında belirli bir tartışmaya izin veriyor.
 • Beklentilerinizin tartışılması. Siz ve doktorunuz motivasyonlarınız ve beklentileriniz hakkında konuşmalısınız. Burun estetiğinin sizin için neler yapıp yapamayacağını ve sonuçlarınızın neler olabileceğini açıklayacaktır. Görünüşünüz hakkında konuşurken kendinizi biraz bilinçli hissetmeniz normaldir, ancak cerrahınızla ameliyat için arzularınız ve hedefleriniz konusunda açık olmanız çok önemlidir.Çeneniz küçükse, cerrahınız sizinle çenenizi büyütmek için ameliyat yapma konusunda konuşabilir. Bunun nedeni, küçük bir çenenin daha büyük bir burun yanılsaması yaratmasıdır. Bu durumlarda çene ameliyatı olmak gerekli değildir ancak yüz profilini daha iyi dengeleyebilir.

Ameliyat planlandıktan sonra, ayakta tedavi ameliyatı geçiriyorsanız sizi eve götürecek birini ayarlamanız gerekecektir.

Anesteziden sonraki ilk birkaç gün hafızanızda boşluklar olabilir, reaksiyon süresi yavaşlayabilir ve muhakeme gücünüz azalabilir. Bu nedenle, ameliyattan sonra kişisel bakım işlerine yardımcı olmak için bir aile üyesi veya arkadaşının bir veya iki gece sizinle kalmasını sağlayın.

Yiyecek ve ilaçlar

Ameliyattan iki hafta önce ve sonra aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) içeren ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Yalnızca cerrahınız tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçları alın. Ayrıca bitkisel ilaçlardan ve reçetesiz satılan takviyelerden kaçının.

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Sigara içmek ameliyattan sonra iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir.

Ne bekleyebilirsin

Rinoplasti sıralı bir adım dizisine sahip değildir. Her ameliyat benzersizdir ve ameliyatı geçiren kişinin spesifik anatomisine ve hedeflerine göre özelleştirilir.

Ameliyat sırasında

Rinoplasti, ameliyatınızın ne kadar karmaşık olduğuna ve cerrahınızın neyi tercih ettiğine bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi ile lokal anestezi gerektirir. Ameliyattan önce doktorunuzla sizin için en uygun anestezinin hangisi olduğunu tartışın.

 • Sedasyon ile lokal anestezi. Bu tür anestezi genellikle ayakta tedavi ortamında kullanılır. Vücudunuzun belirli bir alanıyla sınırlıdır. Doktorunuz burun dokularınıza ağrı kesici bir ilaç enjekte eder ve sizi intravenöz (IV) hattan enjekte edilen ilaçla yatıştırır. Bu sizi sersemletiyor ama tam olarak uyumuyor.
 • Genel anestezi. İlacı (anestezik) soluyarak veya elinizdeki, boynunuzdaki veya göğsünüzdeki bir damara yerleştirilmiş küçük bir tüp (IV hattı) yoluyla alırsınız. Genel anestezi tüm vücudunuzu etkiler ve ameliyat sırasında bilinçsiz kalmanıza neden olur. Genel anestezi için solunum tüpü gerekir.

Rinoplasti burnunuzun içinden veya burnunuzun dibinde, burun deliklerinizin arasından küçük bir dış kesi (kesi) yoluyla yapılabilir. Cerrahınız muhtemelen cildinizin altındaki kemiği ve kıkırdağı yeniden ayarlayacaktır.

Cerrahınız burun kemiklerinizin veya kıkırdağınızın şeklini ne kadar çıkarılması veya eklenmesi gerektiğine, burnunuzun yapısına ve mevcut malzemelere bağlı olarak birkaç şekilde değiştirebilir. Küçük değişiklikler için cerrah burnunuzun daha derinlerinden veya kulağınızdan alınan kıkırdağı kullanabilir. Daha büyük değişiklikler için cerrah, kaburganızdaki kıkırdağı, implantları veya vücudunuzun diğer bölgelerindeki kemiği kullanabilir. Bu değişiklikler yapıldıktan sonra cerrah burun derisini ve dokusunu geri yerleştirir ve burnunuzdaki kesileri diker.

Burnun (septum) iki tarafı arasındaki duvar bükülmüş veya eğri (sapmış) ise, cerrah nefes almayı iyileştirmek için duvarı düzeltebilir.

Ameliyattan sonra, personelin uyanıklığa dönüşünüzü izlediği bir uyanma odasında olacaksınız. O gün daha sonra ayrılabilirsiniz veya başka sağlık sorunlarınız varsa, gece kalabilirsiniz.

Ameliyattan sonra

Ameliyattan sonra kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınız göğsünüzden yukarıda olacak şekilde yatakta dinlenmeniz gerekir. Ameliyat sırasında burnunuzun içine yerleştirilen atel veya şişlik nedeniyle burnunuz tıkanabilir.

Çoğu durumda, iç sargılar ameliyattan sonra bir ila yedi gün yerinde kalır. Doktorunuz ayrıca koruma ve destek için burnunuza bir atel bantlar. Genellikle bir hafta kadar yerinde kalır.

Ameliyattan birkaç gün sonra veya pansumanı çıkardıktan sonra hafif kanama ve mukus ve eski kan drenajı yaygındır. Doktorunuz drenajı emmesi için burnunuzun altına bir "damla pedi" - bantla yerinde tutulan küçük bir gazlı bez parçası yerleştirebilir. Gazlı bezi doktorunuzun önerdiği şekilde değiştirin. Damla pedini burnunuza sıkıca yerleştirmeyin.

Kanama ve şişme olasılığını daha da azaltmak için doktorunuz ameliyattan sonraki birkaç hafta önlemleri uygulamanızı isteyebilir. Doktorunuz sizden şunları isteyebilir:

 • Aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının.
 • Burnunuzda bandaj varken duş yerine banyo yapın.
 • Burnunu sümkürme.
 • Kabızlığı önlemek için meyve ve sebze gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Kabızlık, ameliyat bölgesine baskı uygulayarak zorlanmanıza neden olabilir.
 • Gülümseme veya gülme gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçının.
 • Üst dudağınızın hareketini sınırlamak için dişlerinizi nazikçe fırçalayın.
 • Önden sabitlenen giysiler giyin. Gömlek veya kazak gibi kıyafetleri başınızın üzerinden geçirmeyin.

Ayrıca burnunuza baskı yapmamak için ameliyattan sonra en az dört hafta boyunca burnunuza gözlük veya güneş gözlüğü koymayın. Burnunuz iyileşene kadar yanak desteklerini kullanabilir veya gözlüğü alnınıza bantlayabilirsiniz.

Dışarıda, özellikle burnunuzda SPF 30 güneş kremi kullanın. Çok fazla güneş, burnunuzun cildinde kalıcı düzensiz renk değişikliğine neden olabilir.

Burun ameliyatından iki ila üç hafta sonra göz kapaklarınızda geçici olarak şişlik veya siyah-mavi renk değişikliği meydana gelebilir. Burun şişliğinin geçmesi daha uzun sürer. Diyetteki sodyumunuzu sınırlamak, şişliğin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya soğuk paket gibi şeyler koymayın.

Ameliyat olsanız da olmasanız da hayatınız boyunca burnunuz değişir. Bu nedenle, "nihai sonucunuzu" ne zaman aldığınızı söylemek zor. Ancak şişliğin çoğu bir yıl içinde geçer.

Sonuçlar

Burnunuzun yapısındaki çok küçük değişiklikler - genellikle milimetre cinsinden ölçülür - burnunuzun görünüşünde büyük bir fark yaratabilir. Çoğu zaman deneyimli bir cerrah ikinizin de memnun kaldığı sonuçları alabilir. Ancak bazı durumlarda, küçük değişiklikler yeterli olmaz ve siz ve cerrahınız daha fazla değişiklik için ikinci bir ameliyat yapmaya karar verebilir. Durum böyleyse takip ameliyatı için en az bir yıl beklemelisiniz çünkü bu süre içinde burnunuzda değişiklikler olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplastinin septoplastiden farkı nedir?

Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmeye yönelik bir ameliyattır. Hem nefes almak hem de burnun şekli birbiriyle bağlantılı olduğundan, bazen sadece burnun görünümünü değiştirmek için değil, aynı zamanda burundan nefes almayı iyileştirmek için de rinoplasti yapılabilir.

Septoplasti, burun geçişlerini sağ ve sol tarafa (nazal septum) ayıran burun içindeki duvarı düzelterek nefes almayı iyileştirmek için yapılan bir ameliyattır. Septum çarpık olduğunda burundan nefes almayı zorlaştırabilir. Septoplasti genellikle rinoplasti ile birleştirilir.

Rinoplasti basit bir operasyon mu?

Hayır. Rinoplasti zorlu bir operasyondur. Bu, birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Birincisi burun, yüzün ortasında yer alan karmaşık bir 3 boyutlu şekildir. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler genellikle çok küçüktür. Ancak bu değişiklikler, burnun görünümü ve işlevlerinde büyük bir fark yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için hata payı da öyle.

Şişlik ve cilde lokal anestezik yerleştirilmesi ameliyat sırasında burnu bozarak yapılan ince değişikliklerin çoğunu gizler. Rinoplasti'nin standart bir planı veya belirli bir adım sırası yoktur. Doktorlar her operasyonu hastanın ihtiyaçlarına göre şekillendirir.

Hastanede kalmam gerekecek mi?

Burun estetiği yaptıran neredeyse herkes, ameliyattan sonra aynı gün hastaneden güvenle ayrılabilir. Nadir durumlarda, mide bulantısı ile zor anlar yaşıyorsanız veya izlenmesi gereken başka sağlık sorunlarınız varsa bir gece hastanede kalabilirsiniz.

İyileşme süresi ne kadardır?

İşten, okuldan veya diğer yükümlülüklerden bir hafta izin almayı planlayın. İlk hafta boyunca her gün giderek daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra insanlar genellikle yeniden kendileri gibi hissederler.

Ameliyattan sonra bir miktar şişlik olacaktır. Çoğu insan birkaç ay sonra bunu fark etmese de, şişliğin geçmesi aylar alabilir. İnsanlar genellikle bir hafta sonra çoğu aktiviteyi gerçekleştirmeye ve iki ila dört hafta sonra tüm aktivitelere devam etmeye başlar.

Risk var mı?

Tüm ameliyatların riskleri vardır. Neyse ki, rinoplasti riskleri küçüktür ve komplikasyonlar nadirdir. Ameliyattan önce doktorunuz ameliyatın riskleri ve faydaları hakkında sizinle detaylı olarak konuşacaktır.

Sigorta rinoplasti için ödeme yapıyor mu?

Bazen sigorta rinoplasti için ödeme yapar, ancak sigorta poliçesine bağlıdır. Ameliyatı planlamadan önce, doktorunuzun ofisi sigorta şirketinizden önceden yazılı izin almanıza yardımcı olacaktır. Bu bir teminat garantisi olmasa da, rinoplastinin kapsam dahilinde bir fayda olduğunu doğrulamanın tek yolu budur. Bazen sigorta, burun ameliyatının bir kısmını ödeyebilir, ancak diğer kısımlarını ödemez. Bu durumlarda, operasyon için fiyat teklifi almak için iş ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Burun estetiğinin maliyeti nedir?

Bir rinoplastinin maliyeti, ameliyatın karmaşıklığı, cerrahın eğitimi ve deneyimi ve coğrafya gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Mayo Clinic'te, hangi cerrahı seçerseniz seçin, ameliyatın maliyeti aynı olacaktır.

Ameliyattan sonra burnumun nasıl görünebileceğini görebilir miyim?

Evet. Konsültasyonunuzdan önce, doktorunuz yüzünüzün birden fazla görüntüsünün standartlaştırılmış fotoğraflarını çekecektir. Bu fotoğraflar, ameliyattan sonra burnunuzun neye benzeyebileceğine dair bir fikir vermek için manipüle edilebilir.

Rinoplasti ağrılı mıdır?

Çoğu insan için değil. Ameliyattan bir gün sonra çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0 ile 4 arasında derecelendirir.

Burnumu toplar mısın?

Hayır. Paketleme çok rahatsız edici olabilir. Ama muhtemelen burnunuzda yumuşak ateller olacak. Bu atellerde, en azından birkaç gün boyunca nefes almayı mümkün kılan bir delik vardır. Doktorlar, bir haftalık ziyarette bu atelleri kolayca çıkarır.

Ne kadar süre moraracağım?

Morarma nadirdir. Küçük bir morarma varsa, genellikle bir hafta kadar sürer.

Bir cerrahta ne aramalıyım?

Rinoplastilerin çoğunu plastik cerrahlar, yüz plastik cerrahları veya kulak burun boğaz uzmanları (KBB) gerçekleştirir. Bu uzmanlık alanlarından birinde eğitim ve yönetim kurulu sertifikası iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Muhtemelen sık sık rinoplasti yapan bir cerrah isteyeceksiniz.

Muhtemelen hastalar ve diğer doktorlar arasında iyi bir üne sahip bir cerrah isteyeceksiniz. Cerrahınız rinoplasti ile ilgili tıbbi literatürde çok sayıda makale yayınlamışsa ve eğitim konferanslarında konuşmaya davet edilmişse, bu genellikle meslektaşlarının rinoplasti uzmanlığını tanıdığının bir işaretidir.

Ameliyatınızın akredite bir cerrahi tesiste veya hastanede yapılacağından emin olun. Muhtemelen cerrahınızla da rahat hissetmelisiniz. Ameliyatınız sırasında neler olacağını size anlaşılır bir şekilde açıklayabilecek bir cerrah arayın.

Ortalama Burun Estetik Fiyatları

2020 yılı burun estetik ameliyat türleri ve fiyatları;

 • Burunda olan değişimler ve küçük revizyonlar için ortalama 500 TL ve 1.000 TL,
 • Burun kemeri yok etme törpüleme ameliyatı için ortalama 1.250 TL ve 3.500 TL,
 • Nefes ile ilgili problemleri ortadan kaldırmak ve şekilde olan bozuklukları gidermek için ortalama 2.000 TL ve 4.000 TL,
 • Sadece nefes ile ilgili yapılacak  estetiği için ortalama 1.000 TL ve 1.500 TL,
 • Burun küçültme operasyonlarında ortalama 2.500 TL ve 8.000 TL,
 • Tamponsuz estetik  ameliyatı için ortalama 2.000 TL ve 5.000 TL,
 • Horlamaya ortadan kaldırmak için yapılacak ameliyatta ortalama 1.000 TL ve 3.000 TL aralığında  ameliyatı fiyatları değişmektedir.

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde fiyatlarda farklılık olan  ameliyatlarının devlet hastanelerinde SGK tarafından karşılanması için belli şartlar bulunmaktadır. Devlet hastanelerinde burun estetiği ameliyatlarının fiyatları özellere göre daha farklı olmakla birlikte fiyatların SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığı da merak konusu olmuştur.