1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bitcoin Nedir ve Nereden Alınır?
Bitcoin Nedir ve Nereden Alınır?

Bitcoin Nedir ve Nereden Alınır?

A+A-

Bitcoin, özellikle ortalama son beş yıldır yıldızı parlamış ve piyasalara bir bomba gibi düşmüş yatırım araçlarından biridir. Bitcoin bir çeşit kripto para yani sanal para çeşididir. Para çeşidi denildiğinde akla cepten çıkarılıp harcanan para gelse de Bitcoin tam olarak bu değildir.

Bitcoin ile herhangi bir yerde kolaylıklar alışveriş yapılmamaktadır. Dünya çapında da yatırım aracı olarak görülmektedir. Yani kişiler altın ya da döviz biriktirir gibi, alıp birikim yapabilmektedir.

Bitcoin Nereden Alınır

Bitcoin sahip olmak için çeşitli şartlar gerekmektedir. Yani para ile herhangi bir yerden gidip almak söz konusu değildir. Bitcoin değişik bir uygulamadır. Alıcısının da, satıcısının da uyması gereken hususları vardır.

Bu kripto para borsa aracılığı ile satışa sunulan bir yatırım aracıdır. Bu nedenle almak isteyen kişiler borsa üzerinden takibini yapıp, bir borsa danışmanından yardım alarak alım ya da satım yapabilir. Borsa, kripto para alım satımı için en güvenli ve sağlam yerdir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Altından Para Nasıl Kazanılır?

Bu parayı satın almak isteyen kişiler aracısız, direkt kripto para hissesi sahibi kişilerden de alabilmektedir. Fakat bu biraz riskli bir yöntemdir. Satıcı kişinin güvenilir biri olduğundan emin olmak gerekir. Ayrıca alım satım işleminin, hukuka uygunluğu için noterlerden yardım gerekir ve bu da işleri uzatmak ve daha zor bir hale getirmek demektir.

Bitcoin alım satımı bazı internet uygulamaları üzerinden de gerçekleşebilir. Bitcoin satımı yapıldığı söylenen birçok uygulama vardır. Fakat uygulama sahiplerinin ve uygulamanın gerçek olup olmadığını gerektiği şekilde araştırmak gerekir.

Bitcoin satın almak isteyen kişi yazılımdan anlıyorsa ve vakit ayırabilecek durumda ise, kripto para kodlarını kırarak da kazanabilmektedir. Buna Bitcoin madenciliği denmektedir. Kişiler bu yol ile hiç para harcamadan kazanabilir ancak üzerinde çalışması ve epeyce vakit harcaması gerekmektedir.

Para Kazandırır mı?

Bitcoin de tıpkı döviz gibi belli bir kura sahiptir. Karşılık geldiği bir para değeri vardır ve bu değer bazı zamanlar düşüp yükselir. En mantıklıca hareket, borsa danışmanı aracılığı ile takibini yaparak, düşük bütçelere ulaştığında satın almak ve değer kazandığında bozdurmaktır. Bu yöntemle kişilere para kazandırabilen bir araç haline gelmektedir.