1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?
Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

Bireysel Emeklilikten Kimler Faydalanabilir?

A+A-

18 yaşını doldurmuş tüm kişiler Bireysel Emeklilik avantajlarından yararlanabiliyorlar. Bireysel birikimleriniz sayesinde ilerisi için güzel bir yatırım yapabilme imkanı buluyorsunuz.  Bu sistem sayesinde ikinci bir emeklilik hakkı elde eder, yasam kalitenizi düşürmeden artı bir gelir olarak bu maaşı da kullanabilirsiniz. 

Bireysel Emeklilik Sisteminin İsleyişi

Bireysel Emeklilik Sistemi, ister her ay ister 3 ayda bir şekilde ödemeler yaparak ileriki yaşamanıza bir yatırım gibi düşünebileceğiniz bir sistemdir. Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız paket üzerinden ödeme yaparken devletin de belli oranda katkı yaptığı bir sistemdir. Ayrıca 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz.

Emeklilik hakkını elde ettiğinizde  birikimlerinizi toplu olarak ya da belirli surelerde isterseniz aylık olarak maaş seklinde alabilir ya da roplu para olarak çekebilirsiniz. Bireysel Emeklilik sisteminde devlet katkısı da verilmektedir. Sisteme yatıracağınız ödemenin haricinde devlet de %25 oranında bir katkı sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları 

  • Devlet katkısından faydalanabilirsiniz.
  • Kendinize özel bir pakete göre ödeme yapabilirsiniz
  • Ödeme tutarını bütçene göre ayarlayabilirsiniz.
  • Dilediğiniz zaman BEŞ şirketini arayıp ödemelerini pasif hale getirebilirsiniz.
  • Ödemeler sizin isteğinize göre bir, üç, altı ya da yıllık olmak üzere değişkenlik göstermektedir.
  • Düzenli ödemelerin dışında istediğiniz zaman ara ödemeler yapabilirsin. Ara ödemelerini tek seferde yıllık ödeyerek devlet katkısından erken yararlanmaya başlayabilirsiniz.
  • Emeklilik sözleşmesi imzalandığı tarihten itibaren 2 ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkına sahipsin. Bu durumda yapmış olduğun tüm ödemeler on iş günü  içerisinde size geri ödenir. 
  • Bireysel emeklilik sistemi vergiden muaftır. 

 Bireysel Emeklilik Sisteminin Dezavantajları

Bireysel emeklilik sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkmanız durumunda devletin sizin için ödemiş olduğu katkı payının hepsini alamazsınız, devlet belli bir miktar kesinti yapmaktadır. BES paketinizin size fayda sağlamaması durumunda istediğiniz oranda gelir elde edemezsiniz. Ne kadar çok ödeme yaparsanız o kadar çok gelir elde edebilirsiniz.

BES sitemi birikim yapamayan kişiler için çok idealdir. Bu sisteme abonelik yapıldığında her ay belli bir tutarda ödeme yapılarak bu sayede birikim yapmanıza yardımcı olacak, hem de devlet katkısıyla ileride emekliliğe hak kazanarak küçük birikimlerle toplu para alma şansı yakalayacaksınız.

Etiketler : ,