1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bağkur Borçları İçin Devlet Destekleri
Bağkur Borçları İçin Devlet Destekleri

Bağkur Borçları İçin Devlet Destekleri

A+A-

Bağkur Borçları İçin Devlet Destekleri Meclisten çıkan torba yasaları arasında en çok dikkat çeken yasa Bağ-Kur prim desteği ile ilgili olan yasa tasarısıdır. Ülkemizde kendi işini kurmak isteyen sayısı gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Gerek üniversitelerin destekleri, devlet teşvikleri kendi işini kurmaya ne kadar teşvik etse de yüksek vergi, sigorta maliyetleri birçok kişiyi çekimser bırakmaktadır.

Bağ-Kur Pirim Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Torba yasasından çıkan bağ-kur prim desteğinden yararlanmak isteyenler bazı şartları sağlamak zorundadırlar. Öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış kimseler bu pirim desteğinden yararlanabilirler. Gelir vergisi kanununun mükerrer 20. Maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnası kapsamında olmalıdır. Bağ-Kur kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olunmalıdır. Ticari veya serbest meslek faaliyeti sebebiyle adını ilk defa bir mükellefiyet açılmış olması gerekmektedir. Son olarak adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmuş olunmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayan kimseler 12 ay boyunca Bağ-Kur pirim desteği sağlanacaktır.

Pirim Desteğinden Kimler Yararlanamaz?

01.06.2018 tarihinden önce işe başlayan kişiler, hali hazırda başka bir şirkette ortaklığı bulunan veya daha önce vergi, mükellefi olup kapatmış kişiler, Anonim veya Limited şirket kuruluşları da bu teşvikten yararlanamamaktadırlar.

Bağ-Kur Pirim Desteği Teşvik Tutarı Nedir?

Bağ-Kur Pirimi hesabı en düşük aylık pirimin 12 boyunca ödenecek tutarın hazine tarafından ödenmesi demektir. Örneğin 2018 yılında ödenecek olan en düşük aylık Bağ-Kur pirimi 700,18 TL’dir. Teşvikten faydalanacak ve şartları sağlayan kişi 12 ay boyunca ödemesi gereken 8.402,16 TL pirimi hazineden ödenerek karşılanacaktır.

Sigortalıların Tescil İşlemleri Nelerdir?

Pirim teşvikinden yararlanmak isteyen sigortalılara,193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. Maddesi kapsamında genç girişimcilerin kazanç istisnasından faydalanabileceği konusunda sorgulamalar Başkanlık tarafından ve Gelir İdaresi Başkanlı tarafından gerekli veri transferleri sonucunda yapılacaktır. Bu işlemleri beklemek istemeyen kişiler bağlı oldukları vergi dairelerinden Genç Girişimci İstisnasından faydalandığına dair belgeleri yine bağlı oldukları SGK il Müdürlüğüne götürerek ibraz etmektedirler. Eğer veri transferlerinin ve soruşturmanın sonuçlanmasını beklerseniz, işlemler sonuçlandıktan sonra şirketin kuruluş tarihinden itibaren meydana gelen bağ-kur pirim borçları silinecektir.