devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C

Babalık İzin Süresi Ne Kadardır?

Babalık İzin Süresi Ne Kadardır?

Memur olan bir erkeğe eşinin doğum yapmış olması sebebiyle, doğum izni yani babalık izni verilir. Bu izinler kanunlarda da açık bir şekilde yer alır. Babalık izinleri devlet memuru olması, sözleşmeli memur olması, özel sektör çalışanı olması gibi belli sınıflara ayrılarak tasarlanmıştır. Kısaca 4A’lı, 4B’li ve 4C’li çalışanlar şeklinde bir düzenleme de diyebiliriz.

 Bu izinleri destekleyen kanunlar ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 4A’lı çalışanlarda ise 4857 sayılı İş Kanunu, babaların babalık izinlerini düzenlemiştir. Bu kanunlarda izinlerin ayrıntılı düzenlenmiş şeklini de inceleyebilirler. 

Memurlarda Babalık İzni 

Eğer memurun eşi doğum yapmış olur ve baba babalık izini kullanmak isterse, kullanacağı izin günü sayısı on gündür. Aynı zamanda, çocuğu evlenecek olup izin kullanacak memur babaların, kullanacakları izin günü ise yedidir. 

Özel Sektörde Babalık İzni 

Özel sektörde çalışan kişilerin babalık izinleri beş gündür. Ayrıca bu sektörde babalar, babalık izin günü olan beş günü ücretli izin olarak kullanabilmektedirler. 

Diğer Babalık  İzin Günleri 

Normal işçiler ise 4A’lı çalışan olup, babalık izin günleri ise toplam beş gündür. Taşeron işçi olarak çalışan işçinin de babalık izin günü, 4A’lı çalışan gibi olup beş gün olarak babalık izinlerini kullanırlar. Sözleşmeli personel olarak çalışanların babalık izin gün sayıları, iki gündür. Sözleşmeli çalışanlar da babalık izinlerini bu şekilde kullanırlar. 

Babalık İzni Kullanırken Bilmemiz Gerekenler 

Yalnız babalık izni kullanacakların bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Başta bilmeleri gerekenlerden biri izin hakkını kazanabilmeleri için eşlerinin kesinlikle doğum yapmış olması gerekmektedir. Doğum yapmadan izin kullanmaları söz konusu olamaz.

Babalar, babalık iznine hemen ayrılabilir olmalarıyla beraber izin kullanıp kullanmama tasarrufu tamamen kendilerindedir. Eğer izin kullanacaklarsa da kanunun belirlediği şekilde, süreleri, sınırları aşmayacak şekilde kullanabilirler.

Ayrıca eşlerinin doğumu resmi tatile denk gelen babalar resmi tatilde izinli sayılırlar ve tekrar doğum izni almaları gerekmez. Aynı zamanda bir baba doğum iznini kullanmaktayken izin günlerine resmi tatil denk gelirse, bu babaya ek izin verilmez, resmi tatil değilmiş gibi izin gününü doldurur.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.