1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Asker Aileleri İçin Devlet Yardımları
Asker Aileleri İçin Devlet Yardımları

Asker Aileleri İçin Devlet Yardımları

A+A-

Toplumun her kesime karşılıksız maddi ve manevi yardım sağlanmasını amaçlayan sosyal devlet anlayışı, askere giden gençlerin asker aileleri de devlet yardımından mahrum bırakılmıyor. Vatan borcuna sadık kalarak askerlik hizmetini gerçekleştiren gençlerin askerlik hizmetinde geçirdikleri süre zarfında devlet de ailelerine maddi destekte bulunur. Şöyle ki zorunlu askerlik görevi dahilinde askere giden ve er ya da erbaş olarak görev alan gençlerin ailelerine düzenli para yardımı devlet tarafından yapılır Gençlerin aile bütçesine katkıda bulunduğu hatta bazılarının ailesinin tek geçim kaynağı olabileceği düşünülerek bu tarz bir devlet yardımı öngörüldü. Askere giden genç eğer evliyle öncelikli olarak nikahlı eşi, evli değilse de annesi bu yardımı alabilir. Eğer annesi hayatta değilse gencin babasının da asker yardımına başvurabilme hakkı vardır. Tabii bu yardımın alınabilmesi için ailede ihtiyaç durumunun olması gerekiyor. Devlet desteği olarak asker parası alacak olan ailelere yapılan 2 aylık toplu ödeme 550 TL’dir. Eğer askere giden kişinin 18 yaşından küçük çocuğu varsa, 100 TL daha ek destek verilerek ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanır. Aynı şekilde asker aileleri 'nde okula giden çocuklar da ihtiyaç sahibi olmaları durumunda devletin verdiği eğitim burslarına başvurabilirler.

Kimler Asker Yardımı Alabilir?

Asker aileleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında sağlanan bu yardıma başvurması durumunda mütevelli heyeti, ihtiyaç durumunun tespiti için gerekli araştırmaları yapar. Askere giden kişinin evli olması ve eşinin de çalışmıyor olması durumunda muhtaçlık ihtimali artacaktır. Aynı şekilde asker evli değilse bile muhtaçlık belgesinin verilmesi durumunda diğer aile fertleri de bu devlet yardımını alabilir. Kanunen özellikle belirtilen diğer bir durum ise devlet desteği kapsamında yaşlılık ya da engelli maaşı alan kişilerin de oğullarının askere gitmesi durumunda asker yardımını da alabilirler.

Asker Yardımını Nereden Alabilirsiniz?

Asker yardımı almak isteyen asker aileleri ikamet ettikleri il veya ilçelerindeki sosyal yardımlaşma kurumlarına giderek dilekçe yazmaları gerekir. Bu dilekçe sonucunda mütevelli heyetinin muhtaçlık belgesini vermesi doğrultusunda PTT şubeleri üzerinden kimlik kartıyla gerçekleştirilen ödemeyi iki ayda bir alabilirler.