1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Araba Alacaklara Kötü Haber Geldi! Nisan Ayı Arabalarda Artış Bekleniyor! Kur Artışı Araba Fiyatlarını Nasıl Etkikeyecek?
Araba Alacaklara Kötü Haber Geldi! Nisan Ayı Arabalarda Artış Bekleniyor! Kur Artışı Araba Fiyatlarını Nasıl Etkikeyecek?

Araba Alacaklara Kötü Haber Geldi! Nisan Ayı Arabalarda Artış Bekleniyor! Kur Artışı Araba Fiyatlarını Nasıl Etkikeyecek?

A+A-

Toyota Türkiye'nin CEO'su Ali Haydar Bozkurt, otomobil piyasasının ülkemizdeki durumuna değindi. 2021 yılının sonuna kadar ki dönemde piyasa fiyatlarının artıp azalma konusundaki değişimini yorumladı. Buna göre araba fiyatları önümüzdeki aylarda ve Nisan ayında artışa geçecek mi? TCMB'nin faizde artışa gitmesi ve beraberinde gelen kur artışı, araba fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Döviz Kuru Araba Fiyatlarını Arttırabilir

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt'un ifade ettiklerine göre döviz kurundaki yükselişin önümüzdeki 9 aylık süreçte araba fiyatları açısından olumsuz yansıyabileceği öngörüldü. Eğer dövizlerde düşüş yaşanmaz ve faiz oranları da aynı şekilde kalırsa araba satın almak daha da zorlaşacak. Dövizlerin genel anlamda yükselmesinin yanı sıra dolar ve euronun fiyatı daha fazla önem taşıyor. Döviz Kuru Araba Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Arabalara Ek ÖTV Zammı Etki Edebilir

Araba fiyatlarının artışa geçmesiyle beraber fiyata bağlı olarak artmakta olan ÖTV'nin daha da fazla pay almasına neden olacak. Bu da araba fiyatlarını istemsiz bir şekilde arttıracak. Döviz fiyatları tek taşta iki kuş vuracak şekilde can yakacak. Fiyatların artmasında en önemli iki etkenden birisi döviz iken diğeri ise ÖTV olacak. En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Otomobil Piyasası Durgunlaşabilir

Araba piyasası, 2021 yılının ilk aylarında oldukça hareketli geçmişti. Ancak ilk çeyrekti bu hareketliliğin ikinci çeyrekte aynı şekilde devam etmesi biraz zor gözüküyor. Araba satın almak isteyenlerin kur fiyatı yükselmeden hareket etmesi nedeniyle piyasa beklenenden daha aktif geçmişti. Şimdi ise yavaş yavaş durgunluklar başlayabilir. Bu nedenle vatandaş, artan kuru da hesaba katarak araba satın alma hayaline şimdilik ara verebilir. Ancak dövizde düşüş meydana gelirse araba satışları tekrardan artacaktır.

Araç Fiyatları Ne Kadar Artacak?

Araç fiyatlarının ne kadar artacağı konusunda şu an için kesin bir görüş yok ancak fiyatların bir miktar artacağına kesin gözle bakılıyor. Eğer ekonomide olumlu gelişmeler yaşanmazsa araç fiyatlarından gıda fiyatlarına kadar pek çok sektörde artış yaşanması muhtemel gözüküyor. Bu da vatandaşın arabalarla ilgili kısa ve orta vadeli hedeflerini rafa kaldırmasına yol açacak. Piyasanın hareketlenmesi tekrardan yaşanabilecek bir kur düşüşü ile mümkün olabilir.