SEKTÖRLER

Annelere Devlet Yardımı Müjdesi GÜNCEL

Doğum yaptıktan sonra çalışma hayatından uzak kalarak gelir kaybına uğrayan kadınlar, annelik görevlerini de bir yandan yerine getirmek zorundadır. Ancak çocuklarıyla ilgilenmek zorunda olduğundan icra ettiği mesleğinden ya da çalıştığı işinden ayrı kalacağı için ekonomik olarak desteklenmesi şarttır. Bu doğrultuda harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa çalışarak annelere devlet yardımı yapılmasını öngörmüş; çalışan ve çalışmayan şeklinde iki gruptan oluşan bu destek için başvurular alınmaya başlanmıştır.

Annelere Devlet Yardımı Ne Kadardır?

  • Uygulama 15 Kasım 2015 sonrasında anne olan kadınları kapsamakla birlikte ilk çocuk için 300 TL, ikincisi için 400 TL ve üçüncüsü için ise 600 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardım türünde annenin çalışıp çalışmadığına bakılmaz ve her yıl güncellenir.
  • Ücretle çalışan bir anneye 112 gün boyunca verilen toplam desteğin tutarı 6 bin lira civarını bulabilmektedir.
  • Süt parası adı altında yapılan destek tutarı ise son düzenlemeye göre 180 TL olarak belirlenmiştir.
  • Annelere devlet yardımı içeren bir başka konu ise emeklilik ile olan durumlarıdır. Her çocuk için 2 yıl yani 720 gün borçlanma hakkı verilmiş, 3 çocuk bir anneye 2.160 gün erken emeklilik hakkı tanınmıştır.
  • Gerekli başvuruları yaptıkları takdirde her anneye yıllık olarak devlet tarafından verilecek destek tutarı ortalama 5.500 TL olmaktadır.

Anneler Devlet Yardımını Nasıl Alabilir?

Doğum yapan anneler bunu gerçekleştirdikleri hastaneden alacakları rapor ve kimlik bilgileri ile birlikte aşağıdaki makamlara başvurmaları gerekmektedir:

  • Şehirlerde Yaşayan anneler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine,
  • Köy ve kasabalarda ikamet eden anneler Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimlerine,
  • Ülke dışında doğum yapan annelere devlet yardımı alabilmek için konsolosluk ya da büyükelçiliklere başvurmaları gerekmektedir.

Başvurular bizzat anne tarafından gerçekleştirilmesi gerekirken, ispatlaması gereken belgeleri yanında getirdiği takdirde eşler tarafından da yapılabilmektedir.

Kadınlarımızın annelik görevlerini yerine getirirken maddi zorluklar yaşamaması adına son derece yararlı olan annelere devlet yardımı ‘ndan TC vatandaşı olan her anne yararlanabilir. Daha fazlası için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Bütün Devlet yardımlarını sizler için araştırıyor, güncel olmasına dikkat ederek sitemizde paylaşıyoruz. En uygun kosgeb kredileri, devlet destekleri ve çok daha fazlası sitemizde.


Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Devlet calismayan degil calisan annelere desek veriyor. Heryer is kayniyo millet çağırıyor kapimizda bekliyo gel calis diye biz gitmiyoruz yasi kucuk olan cocuklari krese de almiyolar napalim cocuklari birakip da mi ise gidelim illa devllet de desteklesin diye çalışan anne zaten maasina ek alir alacağı yardimi asil calismayan anneye devletin yardim etmesi lazim duyun sesi duyun 2 cocugum var esim calisiyor devletin verdigi yardim vergiye kesiliyor verdigi parayi da geri aliyor yani. Is yok cocuga bakacak kimse yok krese ver derler aldigimiz 3 kurus para onuda kresemi verelim ev mi geçindirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu