1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Altının Yükselişi Devam Ederse Ne Olur?
Altının Yükselişi Devam Ederse Ne Olur?

Altının Yükselişi Devam Ederse Ne Olur?

A+A-

Yatırım amaçlı en çok güvenliğimiz limanlardan biri altındır. ABD ve İran ülkeleri arasında gerilim oldukça yüksek ve artışın en büyük sebeplerinden biridir. Bu yükselişte, ABD Başkanı Trump'ın kararları ve konuşması çok etkili olmaktadır. Gram altın 302 TL'ye kadar çıkmış durumdayken diğer yandan, Ons altın ise 1.577 neredeyse dolar seviyesine kadar yükselmiş durumdadır.

Dünya'yı küresel riskler artışından dolayı ve ABD-İran ülkeleri arası gerginlik durumundan hızlı yükselişe geçmiştir. Çin ile ABD arası ticaret savaşları başlangıcı nedeniyle, altında önemli yükseliş meydana geldi.

Bununla birlikte merkez bankalarının faiz indirimleri dolayısıyla yükselişini sürdüren altın fiyatları, ABD'nin Irak ve İran’ın en önemli ismi olan Kasım Süleymaniye suikasttan sonrası sert şekilde yükselişe geçti. Son zamanlarda altında yaşanılan bu ciddi yükselişlerin en büyük sebebi yine ve yine ABD oldu.

Tamamıyla Dünya'yı kasıp kavuran bir ülke haline gelmiştir. Ticaret savaşları başlattığı Çin ile 2019 yılında belli belirsiz yatırımcıları kullanarak fiyatları yükseltmiştir. 

Türkiye'de Altın Piyasası Ne Durumda?

Mehmet Ali Yıldırımtürk, Türkiye'nin altından bahsedilince ilk akla gelen isimlerden biridir. Yıldırımtürk, altın fiyatları iki ülke arasında ki gerilme sonrası muhakkak yön belirlenebilir ifadelerinde bulunmaktadır. Altın borsası, ekonomik yönden ve ticaret alanı kapsamında son derece fiziki gerilime sebep olmaktadır. Günümüzde zaten altın ve dolar fiyatları ters orantı ile seyrediliyor.

Yatırımcılar ellerindeki korumak için oldukça çok altın alıyor. Bu sebeple altına talebi arttırma haline gelebiliyor. Talep artınca doğal olarak, altının değeri yükselişe geçmektedir. Altını kontrol edip yükselip ve en sonunda yatırımcılar altınlarını ellerinden çıkarmaya başlayınca bu halde de altının değeri düşüyor.

Koronavirüs Altın'ı Etkiledi Mi?

Merkez bankaları, koronavirüs hasarlarını onarmaya çalışırken, adım attıkları bankalara piyasalara tansiyon yükseldiğinden dolayı yeterli gelemiyorlardır. Koronavirüs salgını, küresel piyasalar üzerinde müthiş dönemler geçiriyorlar. Çünkü Türk Lirası gibi gelişen ülke dolar karşısında aynı para birimleri gibi normal şekilde güçlenir. Ama hiçbir durum koronavirüs salgını sebebiyle, istenilen gibi ilerlememektedir. Dünyayı komple saran koronavirüs, döviz piyasalarında sert hızlı hareketler görülmektedir. 

Etiketler :