1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Altın Fiyatları Uçuyor: Uzmanlar Yükselişin Devam Edeceği Yönünde Tahminlerde Bulunuyor
Altın Fiyatları Uçuyor: Uzmanlar Yükselişin Devam Edeceği Yönünde Tahminlerde Bulunuyor

Altın Fiyatları Uçuyor: Uzmanlar Yükselişin Devam Edeceği Yönünde Tahminlerde Bulunuyor

Altın Fiyatları Uçuyor: Uzmanlar Yükselişin Devam Edeceği Yönünde Tahminlerde Bulunuyor

A+A-

Altın, Şubat ayında yaşadığı düşüşlerin ardından Mart ayında tekrar yükselişe geçti. Yatırımcısının yüzünü güldüren bu durum, uzmanlar arasında da konuşulmaya devam ediyor. Türkiye'de dar ve orta gelir grubunun yatırım için değişmez tercihi olan altın, ABD'de patlak veren banka iflaslarının ardından rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

Altın ve para piyasaları konusunda uzman isim İslam Memiş, yaşanan yükselişin ardından "şimdi iki kat dikkatli olmanın vakti" uyarısında bulundu. Ons altın gün içerisinde 1980 dolara, gram altın için ise 1200 lira seviyesine kadar yükseldi. Altının daha fazla yükselmeyeceğini düşünerek, yüksek seviyede satış yapmayı planlayan altın sahiplerine ise Memiş'ten "sakın bu hataya düşmeyin" uyarısı geldi.

altin.jpg

Peki altın fiyatlarındaki yükseliş devam edecek mi? İşte uzmanların tahminleri ve değerlendirmeleri:

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş: "Altının Yükseliş Yolu Uzun ve İstikrarlı Olacak"

İslam Memiş, önümüzdeki süreçte bir fiyat dengelemesi yaşanabileceğini ve altında ufak çaplı düşüş hareketlerinin gözlemlenebileceğinin altını çizerek, "Yine de bir düşen altın iki yükselecek, 2023 altının yılı olacak" şeklinde konuştu. Her dönemde yapılan bu dengelemelerde panik havasına girenlerin kaybettiğini hatırlatan Memiş, "İlk fiyat düşüşünde altınınızı satarsanız, gelecek yükseliş dalgasında pişman olursunuz" dedi.

KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan: "Ons Altın İçin 2000 Dolar Bandının Geçilmesi Muhtemel"

KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, altın fiyatlarındaki yükselişin arkasında yatan nedenler arasında ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı olduğunu söyledi. FED toplantısından çıkacak kararın altın fiyatları üzerinde önemli etkisi olacağını belirten Erkan, altının mevcut seviyesini koruması halinde, FED kararı ile birlikte ons altın için 2000 dolar bandının geçilmesinin oldukça muhtemel olduğunu ifade etti.