1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın Almak Kârlı Dolar Mı?
Altın Almak Kârlı Dolar Mı?

Altın Almak Kârlı Dolar Mı?

A+A-

Güvenli yatırım denildiğinde akla ilk gelen isimler arasında olanlar, hiç şüphesiz ki; altın ve dolar alımıdır. Yalnız değerli maden olan ve değeri kâğıda dayanmayan altın, alımında dolara nazaran daha çok ağır basmaktadır.

Uzun süredir fiyatı düşüşte olan dolar, yerinde sayarken en önemlisi de savaştan ve benzeri nedenlerden çabucak etkilenirken, altın fiyatları daha da artmaktadır. Ülkede ekonomik kriz olmasında dahi durmaksızın artış göstermektedir.

Altın Almanın Avantajları Nelerdir? 

Başlı başına değerli maden olan altın, fiyatıyla sahibini zarar ettirecek kadar düşüşe geçmemiştir. Fiyatının yükselmesi zamanlarında ise hızlı basamak ile her geçen gün daha da değerlenmektedir. Özellikle uzun vade de getirisi fazla olmaktadır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Alınan altın istenirse takı halinde kullanılabilindiği gibi, banka hesabı üzerinden faizli döviz hesabı açılarak kolaylıkla faize konulabilir ve sonucunda sahibine daha fazla miktarda değer kazandırmaktadır. Altın güvenli olduğu kadar, riski olmayan da yatırım aracıdır.

Altın İle Dolar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dolar aylarca belki de yıl boyunca düşüş yaşayıp yerinde sayarken, altın şahlanarak üst üste durmaksızın ilerleme kaydetmektedir. Dolar en ufak hareketlenmelerden çok çabuk etkilenirken, altın ise yaşanan olaylardan sonra bile, daha da değerini arttırmaktadır.

Gerek fiyat farkı, gerekse yükselme farkı bakımından altın dolara göre daha üstün olmaktadır. Bu nedenle çoğu yatırımcının tercihi altından yana olmaktadır. Yıllar önce alınan dolar, şimdilerde fiyat nedeniyle fazla kâr getirmemektedir. Ama yıllar önce alınan altın şu anda 2 veya 3 katına fiyatı çıkmaktadır.

Altın Alınmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Altın, her yerde güvenilir olarak satılmadığı için alınmamalıdır. Bilindik kuyumculardan, internet üzerinden ve mutlaka güvenilir sitelerden veya bankaların şubelerinden güvenli olarak alınması, sahte çıkmaması için kesinlikle gereklidir. Fiyat takibi de altın alınmasında önemli faktörlerden biridir.

Özellikle al sat yapılacaksa mutlak süratle altının fiyatı düştüğü zaman alınmalı ve fiyatı yükselişe geçtiğinde bozdurulmalıdır.

Yaz aylarında fiyatı oldukça yükselen altın, kış aylarında fiyatının uygun olmasıyla alınması daha fazla kâr sağlamaktadır sahibine. İşçilik maliyeti bulunan altının, daha çok kârı için külçe veya gram olarak alınmalıdır.