1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Akaryakıtta Beklenen İndirim Geliyor! Ne Kadar İndirim Gelecek?
Akaryakıtta Beklenen İndirim Geliyor! Ne Kadar İndirim Gelecek?

Akaryakıtta Beklenen İndirim Geliyor! Ne Kadar İndirim Gelecek?

Savaş durumundan dolayı petrol fiyatlarında ciddi ilerleme olmuştu. Bu durum vatandaşın bütçesini büyük oranda etkilemeye başlamıştı. Yeni haberler akaryakıt fiyatların düşeceği yönünde. Ne zamana kadar akaryakıt fiyatları daha da düşecek? Fiyat düşüşü ne kadar süreye kadar devam edecek? Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili detaylar haberimizde paylaşıldı.

A+A-
Akaryakıt fiyatlarına gelen peş peşe zamların ardından çeşitli düşük fiyat formülleri üretilmeye başladı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın da vatandaşın yüzünü güldürecek düşük fiyat formülünü Çarşamba günü sektör temsilcileriyle birlikte yapacağı toplantıda açıklayacağı ön görülüyor.

Akaryakıtta son dönemde artan fiyatların ardından akaryakıt sektörü çözüm arayışıyla bir araya gelecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) öncülüğünde sektörün bileşenleri 16 Mart Çarşamba günü toplanacak. Fiyat artışları sonrasında akaryakıt bayilerinin durumu ile ilgili değerlendirmeler yapılacak.

Akaryakıt Fiyatı Düşecek!

Bayilerden gelen talepler çerçevesinde örneğin nakit satışlara daha düşük fiyatlı tarife belirlenip belirlenemeyeceğine bakılacak. Nakliye ücretlerine düzenleme yapılması yönünde talep değerlendirilecek. Fiyat artışlarının satışlara etkisinin de değerlendirildiği bir zirve olacak.

Akaryakıtta Yeni Fiyatlandırma

EPDK’den yapılan açıklamaya göre 13 Nisan 2022 tarihi itibarıyla ilgili lisans sahiplerinin asgari zorunlu petrol stoku miktarını sağlamalarına ilişkin yükümlülüklerinin devamı kararlaştırıldı. EPDK’nin açıklamasında “Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) tarafından ‘Acil Durum Eylem Planı’ uygulamaya konulmuş olup 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 16. maddesi hükmü gereğince Ulusal Petrol Stok Komisyonunun 02/03/2022 tarihli ve 2022/1 sayılı kararı kapsamında 10/03/2022 tarihli ve 10837 sayılı kurul kararı ile kurumumuz tarafından rafinerici ve akaryakıt dağıtıcı lisansı sahiplerinin tutmakla yükümlü oldukları zorunlu petrol stokunun 14-31 Mart 2022 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) yüzde 7, 1-12 Nisan 2022 (bu tarihler dahil) tarihleri arasında yüzde 6 oranına denk gelen miktarının piyasa faaliyetlerine konu edilebilmesine ve 13 Nisan 2022 tarihi itibarıyla ilgili lisans sahiplerinin bu karar öncesindeki asgari zorunlu petrol stoku miktarını sağlamalarına ilişkin yükümlülüklerinin devamına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.