1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adana 2023 Kent Vizyonu: Zeydan Karalar Sanayi Hakkında Konuştu
Adana 2023 Kent Vizyonu: Zeydan Karalar Sanayi Hakkında Konuştu

Adana 2023 Kent Vizyonu: Zeydan Karalar Sanayi Hakkında Konuştu

A+A-

Adana Sanayici ve İş Adamları Derneği'nce (ADSİAD) Adana'nın şehirleşme vizyonuna katkı sağlamak hedefiyle "Adana 2023 Kent Vizyonu Toplantıları" ismi ile başlatılan etkinlikler dizisinin ilkinde, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar misafir edildi.

Adana Sanayici ve İş Adamları Derneği'nce (ADSİAD) Adana'nın şehirleşme vizyonuna katkı sağlamak hedefiyle "Adana 2023 Kent Vizyonu Toplantıları" ismi ile başlatılan etkinlikler dizisinin ilkinde, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar misafir edildi. Karalar, Adana'nın önümüzdeki devrede büyük yatırımlar alacağını söyledi.

"Büyük sevdamızdır Adana"

ADSİAD üyelerinin, Adana ve Mersin iş dünyasından mühim misafirlerin katıldığı toplantıda söz alan, kendisi de ADSİAD Onur Kurulu Üyesi olan Başkan Zeydan Karalar, "Büyük sevdamızdır Adana" felsefesiyle yola çıktığını ve bu amaçla Adana için çalışırken büyük bir heves ve enerjiyle hareket ettiğini söyledi. Başkan Karalar, "Bir devre Adana her hususta çok mühim bir şehirken, son devrede bu özelliğini kaybetmiş durumda. Birçok il bizi fersah fersah geçmiştir. Bu Adana'nın layık bulunduğu bir tablo değildir. Bu şartlarda Adana'da belediye başkanı olduk. Ben ilk yola çıktığımda, belediye başkanlarının rutin belediyecilik işlerini yürüten, kendisini seçen siyasal eğilimin mensuplarını işe alan yöneticiler olmanın ötesinde, değişik vizyonlar oluşturması gerekliliğini, şehrin tamamından mesul olması gerekliliğini defalarca dile getirdim. Hem de şehrin zenginliklerinin meydana çıkarılması ve potansiyelin oldukça kullanılması tarafında işler yapılması da yeni belediyecilik anlayışının en mühim özelliklerinden biri haline geldi.

Sanayiciyi Kaçıran Anlayışlar Gördük

Adana çok mühim özellikleri ve güzellikleri olan bir şehir ama ne yazık ki bütün şunlardan istenilen civarda yararlanılamıyor. Ne yazık ki sanayinin çok mühim bulunduğu devrelerde, bırakın yeni sanayicileri şehire çekmeyi ve Adana'yı bu hususta cazip duruma getirmeyi, sanayiciyi kaçıran anlayışlar gördük. Bütün şunlar şehrimizin yeteri kadar gelişmesini engel olan durumlardı. Belediye başkanının bir vazifiyeti de şehri yatırıma cazip duruma getiren işler yapmaktır. Belediye Başkanı moral aşılamalı, gelecekle alakalı umut vermeli. Yatırımcı seve seve gelmeli ve yatırım yapmalı. Yatırımcı, belediyenin yanısıra bulunduğunu, yatırımla alakalı ne problem varsa çözmeye çalışan, işleri zorlaştırmayan, yetkileri ve kuvveti tarafında yatırımcının önünü açan bir belediye başkanlığı tavrının bulunduğunu bilmeli. Bunu biz her fırsatta anlatıyoruz. Çünkü istihdam demek üretim demektir ve bu da Türkiye'nin en çok gereksinim duyduğu gereksinimdir" dedi.

"Bizim dönemimizde çatışma bitti, Adana için umut oluştu"

Kent dinamiklerinin birbirleriyle çatışmasının da, o şehrin gelişiminin önünde çok büyük engel oluşturduğunu ifade eden Başkan Zeydan Karalar, "Seyhan Belediye Başkanı bulunduğumda ilk olarak Adana'da çatışma devresinin bittiğini, çalışma devresinin başladığını dile getirdim. Hatırlarsınız seçilmişlerle atanmışlar arasında ciddi problemler vardı. Bu kimseye yaramadı. Kavga edenlerin hepsi gitti. Bizim dönemimizle beraber Adana için çalışma devresi başladı. Odalar, sivil toplum kuruluşları, iş dünyasının bütün oluşumları, belediyeler, Valilik ve başka devlet kuruluşları, o denli uyum içerisinde çalışmaya başladık ki, Adana ortak paydasında kenetlenildi. Bu son üç-dört senedir bu tür devam ediyor. Uzun vakit de devam edeceğini biliyoruz. Çünkü hepimizin ortak gayesi Adana. Bugün Adana'da Tarım Organize Sanayi Bölgesi'nden tutun, Enerji İhtisas Sanayi Bölgesi'ne, petrokimya tesislerine kadar çok iyi ilerlemeler olmaya başladı.

Adana yakın gelecekte çok büyük yatırımlar alacak

Adana yakın gelecekte çok büyük yatırımlar alacak ve şunlar direkt olarak yatırımlar olacağı için peşi sıra yeni yatırımlar gelecek. Adana için bundan sonra büyük bir umut oluşmuştur. Adana heyecan vermeye başlamıştır ve bu devam edecektir. Bizim de vazifiyetimiz şunları tetiklemek, şunların önünü açmak. Birileriyle kavga etmek, çatışmak değil, çalışmak ve çalışanlara destek olmak istiyoruz. Bunu vazifiyetimiz addediyor ve gereğini yapıyoruz. Adana'da bu beraberliği gerçekleştiren ve Adana deyince tek beden olan herkese şehrimiz adına adına şükranlarımı sunuyorum. Elbette sayın Valimizin bu hususta bizlere önderlik etmesi de hepimiz için şanstır" diye konuştu.

Aldıkları tabloyu, oluşturulan hizmetleri ve projeleri anlattı

Başkan Zeydan Karalar, daha sonra Büyükşehir Belediyesi'nde vazifeye geldiklerinde karşılaştıkları tabloyla alakalı bilgi verdi. Kısa vakitde oluşturulanları, mali rehabilitasyonu ve hizmetleri anlattı. Başkan Zeydan Karalar, önümüzdeki devrede yaşama geçirilecek projelerle alakalı bilgi de aktardı. Adana'nın daha yaşanabilir ve çağdaş bir şehir durumuna gelmesi için ASKİ ve Büyükşehir yapısında yapılacak işlerle alakalı bilgi açıklayan Başkan Zeydan Karalar, ulaşım mastır planından, şehire soluk aldıracak büyük parklara, kreşlerden, semt pazarlarına projelerle alakalı sunum yaptı. Şu ana kadar oluşturulan ve bundan sonra yapılacak yol, kanalizasyon, içme suyu ve başka altyapı projeleriyle alakalı de bilgi veren Başkan Zeydan Karalar, ASKİ'nin, şehrin problemleri noktasında 2 milyar liralık yatırım gerçekletireceğini duyurdu.

Geçmiş devrede hizmet ve projelerle alakalı harcanan paraların, yarı fiyatına, üçte bir fiyatına işler yaptıklarını ve buna karşın vakit vakit suçlamalara maruz kaldıklarını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, teslim alınan tabloyu vatandaşa anlatma zorunluluğu bulunduğunu ve idare anlayışındaki farkı dile getirdiklerini kaydetti.

Kent dinamikleriyle ortak amaca doğru ilerleniyor

ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez de, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı ağırlamaktan haysiyet duyduklarını belirtti. Süleyman Sönmez şunları söyledi:

"Kurulduğu gün itibariyle bilhassa tercih edilen ve yüksek nitelikli, çağdaş ve ilerici girişimlerden ve profesyonellerden meydana gelen etkin bir prestij organizasyonu durumuna gelme hedefine ulaşan Adana Sanayici ve İşadamları Derneği olarak, bugün Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, aynı vakitte derneğimizin haysiyet kurulu delegesi sayın Zeydan Karalar'ı ağırladığımız için gururluyuz. Adana'mızın ulusal ve uluslararası pazarlardan aldığı payın arttırılması, Adana'daki sanayi ve ticari kuruluşların devrimlere ve değişimlere süratli ve sıhhatli adaptasyonları için danışılan bir dernek olma hüviyetini gururla taşıyan ADSİAD, şehrimizin gelişimi, şehirsel ve çevresel rekabetin üst düzeye taşınması adına başta Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere başka ulusal idareler, kamu kurum ve kuruluşları, odalar ve borsa ile ortak değerler çevresinde birleşme, düşünce üretme, etkili çözüm önerileriyle içten bir atmosferde hizmet etme hedefinden ödün vermeden ilerlemektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarından 1980'li senelere kadar ülke ekonomisinin mihenk taşı olan Adana, son senelerde kaybettiği ekonomik ivmeyi tekrardan yakalama potansiyeline sahiptir."

Adana ekonomik ve sosyal anlamda ivme kazandı

Adana'nın ekonomik ve sosyal anlamda ivme kazandığı görmekten büyük sevinç duyduğunu bildiren Süleyman Sönmez, şu şekilde devam etti: "Bu vesileyle son vakitlerde sayın Valimiz Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Zeydan Karalar öncülüğünde belediyelerimizin, kamu-özel sektör işbirliğinin, hem ekonomik hem de sosyal alanda ivme kazandığını görmekten duyduğumuz mutluluğu paylaşmak istiyorum. Biliyoruz ki; Adana ilerleyen ve ilerleten şehir olma hüviyetini, vizyon şehir olma iddiasını gerçekleştirebilecek bir yapıdadır.

Yerel Yönetimler Eksperi İnan İzci ise, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ekibinin hazırladığı 5 senelik stratejik planla, Adana'nın sosyal, ekonomik ve sportif geleceği için mühim bir hizmet sunulduğunu kaydetti.