1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

A+A-

Açık kapı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu açıklayacak olursak; Açık kapı kurulması vatandaşların en üst seviyede isteklerini yerine getirme amacıyla kurulmuş sistemdir. Bu sistemde vatandaşların yaptığı isteği takip etmek ve sonuçlandırılması için oluşturulmuş elektronik sistemdir. Sistemde kaymakamlık ve valiliklere bağlı birimlere yazılı talep yollayarak isteğinizi belirtebilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu Nedir?

Açık kapı başvurusunun amacı, vatandaşlarla en üst düzeydeki devlet büyüklerinin iletişimi ve bu iletişim sonucu çok çabuk bir şekilde sorunların çözülmesi için oluşturulmuştur.

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık kapı başvurusu yapmak için sitesine giderek buradan Başvuru Yap seçeneğine tıklayarak sizden istenen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten başvuru yapma yeri açılacaktır. Ayrıca e-devlet şifreniz var ise buradan giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz.  Girdiğiniz bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Ayrıca kaymakamlıklarda ya da valilikte bulunan açık kapı bölümüne de yazılı olarak başvuru yapabilir, sonuçlarını da size en kısa sürede iletileceği belirtilmiştir. EİKP Ödemesi Nedir? Nasıl Alınır?

Açık Kapı Başvuru Sorgulama

Açık Kapı Başvurusu yapan kişiler başvuru sonucunu sorgulamak isteyebilir. Açık Kapı sitesine direk girerek en altta yer alan seçeneklerden Başvuru Sorgulama bölümüne tıklayarak buradan sizden istenen bilgileri girmenizi isteyecektir. Başvuru sırasında verilen Başvuru No, T.C Kimlik Numarası, Annenizin evlenmeden önceki soyadını ve doğrulama kodunu girerek başvuru sonucuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. E-devlet üzerinden de başvuru sonucunu görebilirsiniz. Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı Başvuru Formu

Açık Kapı Başvuru Formu içerisinde sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu başvuru formunda T.C Kimlik No, Adı Soyadı, Annenizin evlenmeden önceki soyadı, Cep Telefonu, Doğrulama kodu ve metin onaylama yeri gelmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra başvuru ile ilgili adres ve başvurma nedeninizi yazmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden giriş yaptığınızda adres bilgileri, cep telefonu ve başvuru nedenini yazacağınız alanla dolduracaksınız. Bu tür işlemleri yaptıktan sonra Başvuruyu Gönderebilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Açık Kapı başvurunuzu yaptığınızda 7 iş günü içerisinde cevaplanacaktır. Ancak yoğunluk süresi boyunca bu süreç uzun sürebilir. Vatandaşların 7 gün geçtiğinde her gün kontrol etmeleri daha iyi olacaktır. Başvuru sonuçlanması kişilerin ekstra bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Açık Kapı Başvurusuna Kimler Başvurabilir

Açık kapı başvurularını her vatandaş yapabilir. Vatandaşların ilgili şikayetlerini ve düzelttirmek istenen bir olayla ilgili başvurularını yapabilirler. Açık kapı üzerinden yardım talepleri alınmamaktadır. Bununla ilgili söylenti çıkmasına rağmen açıklanan bilgilere göre bu tür yardımların Açık Kapı üzerinden yapılmamaktadır. Vatandaşların valilik ve kaymakamlık birimlerine ilgili olan isteklerine göre cevaplanma sağlanmaktadır.