1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 65 Yaş Üstüne Corona Tedbiri
65 Yaş Üstüne Corona Tedbiri

65 Yaş Üstüne Corona Tedbiri

A+A-

Çin de başlayıp tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan ve ölümlü sonuçları olan virüs insanlığı tehdit etmeye devam etmektedir. Özellikle yaşlı vatandaşları etkileyen virüs genç yaşlı pek ayırt etmeden yayılma hızını arttırıyor. Avrupa’da başlayıp Türkiye’ye de sıçramış olan bu Corona virüsü için devlet acil eylem planları yaparak tedbiri elden bırakmadan çalışmaktadır. Vaka sayıları gün geçtikçe artmakta ama hızı tedbirler ile kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

Yaşlılardaki Tehdit

Özellikle yaşlı olan bireylere bulaşması İle ölümlü tablo olmasının önüne geçilmemektedir. Yaşlılarda olan düşük bağışıklık yüzünden virüs ileri seviyede nefes darlığı yaparak kişinin ölümüne sebebiyet vermektedir. Kronik rahatsızlığı olan ve yaşlı olan bireyler bu süreci evlerinde kendi karantina bölgelerinde geçirmeleri herkes için en sağlıklı tedbir olacaktır.

Bu uygulama İle ilgili devletimiz önlemlerini her geçen gün arttırırken en son sokağa çıkma yasağı ilan edip 65 yaş üzerine zorunlu haller hariç dışarı çıkmaları sınırlandırıldı. Evlerinde kalan ve çıkmaması gereken 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için belediyeler ekipler yönlendirip bu süreci kolay atlatmak için çalışmaktadır.

Başkanlık Genelgesi

İç işleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge gece 24.00 itibari ile uygulamaya geçirilip 65 yaş üstü olan ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin park, bahçe ve açık alanlarda sosyal topluluk içerisinde bulunmasına sınırlandırılma getirilmiştir. Toplu ulaşım araçları İle de seyahat etmeleri kısıtlanan bireyler için sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Bu kişilerin ihtiyaç halinde tüm gereksinimlerinin karşılanması yönünde ekipler görevlendirilerek durumu iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Özel Ekipler Görevlendirilecek

Yaşlı vatandaşların istemesi halinde bir ihtiyaç söz konusu olduğunda özel ekipler belediyeler tarafından yönlendirilip tüm ihtiyaçlar karşılanacaktır. Yaşlıların ve kronik hastalığı olan vatandaşların sınırlandırılmasında temel ihtiyaçlarını belediyeler özel ekipleri ile sosyal destek grubu oluşturarak yardımcı olmak adına çalışmalarını hızlandırmışlardır.

Corona virüsünün en çok tahribat verip bulaşma riski en çok olduğu grup kronik rahatsızlığı olan, bağışıklık sistemi düşük, 65 yaş üstü yaşlı kategorisinde olan bireyler olduğu için önlem almaya bu bireylerden başlamak hastalığın yayılma hızını düşüreceği düşünülüp tedbirler bu bağlamda alınmaya başlanmıştır.

Etiketler : , ,