1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3600 Ek Göstergeye 1.300 TL Zam ve İkramiye Olarak 50 BİN TL Gelecek! Beklenen Artık Geliyor!
3600 Ek Göstergeye 1.300 TL Zam ve İkramiye Olarak 50 BİN TL Gelecek! Beklenen Artık Geliyor!

3600 Ek Göstergeye 1.300 TL Zam ve İkramiye Olarak 50 BİN TL Gelecek! Beklenen Artık Geliyor!

3600 ek gösterge işlemleri uzun süreden beri bekleniyordu. Yeni detaylar oluşmaya devam sürecin ilerlenmesi sağlandı. 3600 Ek göstergeyle ilgili olarak 1.300 TL zam gelecek. Ek göstergeyle ilgili açıklamalar ne oldu? Ne zaman ek gösterge sunumu sağlanacak? Tüm detaylarıyla birlikte haberimizde 3600 ek gösterge detayları paylaşıldı.

A+A-

Türkiye’nin uzunca bir süredir gündeminde yer alan ve milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği 3600 ek gösterge için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’deki yüz binlerce kamu çalışanını yakından ilgilendiren bu çalışmalarda, maaşlara zam yapılırken, ikramiye ödemelerinde de artışlar olacak. Ele alınan düzenlemelere göre Türkiye’deki milyonlarca memur ve memur emeklisinin aldığı ikramiyelerde ve emekli aylıklarında değişiklikler olacak. Öte yandan 3600 ek gösterge çalışmalarına ilişkin olarak meslek grupları da genişletilecek. Buna göre ele alınan düzenlemeler sonucunda hizmet yılı ve unvanlara gör maaşlarda da 1.300 lirayı aşan artışlar görülecek. Öte yandan ikramiyelerdeki artışların boyutu da düzenlemeler ile birlikte 50 bin TL’yi aşacak.

3600 Ek Gösterge Durumu

Türkiye’de milyonlarca emeklinin ve yüz binlerce kamu çalışanının çok yakından takip ettiği 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin gündemine yeniden EYT ile ilgili konular geldiğinde, bakanlık tarafından gelen açıklamada önceliğin 3600 ek gösterge olduğu ve 3600 ek göstergedeki iyileştirme düzenlemelerinden sonra EYT ile ilgili kalıcı adımlar atılacağı belirtilmişti. 3600 ek gösterge alanındaki düzenleme çalışmalarından gelecek haberleri merakla bekleyen milyonları ilgilendiren ve masaya yatırılan düzenlemelerin detayları nihayet ortaya çıktı. Buna göre hizmet yılı ve unvanlara göre maaşlardaki artışlar 1.300 TL’nin üzerine çıkarken, ikramiyelerdeki artışlar da 50 bin TL’yi geçecek.

Genel Başkandan Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 16 Şubat tarihinde düzenlenen toplantının ardından taraflar 2. kez bir araya geldi. Taraflar arasındaki 3. toplantının ise Mayıs ayında yapılacağı bilgisi verildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, açıklamasında “Amacımız ek göstergelerin adaletli ve hakkaniyetli şekilde yeniden düzenlenmesi ve toplu sözleşmede aldığımız karar gereği ek göstergelerde hem 3600 ek gösterge diye kamuoyuna kurulan cümlenin hem de tüm ek gösterge sistematiğinin yeniden elden geçirilmesi, oradaki omurga bozukluklarının düzeltilmesi, her kesimin memnun olabileceği bir çerçevenin üretilmesidir” dedi.