1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek?
30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek?

30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek?

A+A-
Halkbank aracılığı ile esnaflara 30 bin TL faizsiz kredi veriliyor. Ziraat Bankası gibi bankaların da dönem dönem esnaflara özel faizsiz kredi imkanları bulunuyor. Sizler için faizsiz kredi detaylarını ve kredinin ne zaman verileceğini araştırdık. Esnafa faizsiz kredi ne zaman verilecek sorusunu soran esnaflarımız için geçen yıl itibariyle esnaflara verilecek olan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi adına bütçe ayrıldı ve ödemeler geçen yıl  yapılmaya başlandı. Öncelikle mikro işletmelerden başlanmak kaydıyla, kademeli olarak ödeme yapılacak.  İlk önce manav, kasap, bakkal gibi küçük esnafa, üretim sektöründe çalışan mikro KOBİ’lere destek verilecek. Ayrıca atölye gibi küçük işletmelerinde istihdam sağlayan ve işyerine yeni bir eleman alan esnafa 100 bin liraya kadar 0 faizli işletme desteği kredisi verilebilecek. Bunun için daha önceden aynı işletme adına başka bir kurumdan Kosgeb veya esnaf sanatkarlar kredi kooperatifi tarafında aynı kapsamda verilen faizsiz veya hibe kredilerden birini kullanmamış olan ve bunu yazılı olarak taahhüt etmek  ve iş yerinin bağlı bulunduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne kayıtlı ve bu kuruma bizzat başvuru yapmak gerekiyor bu şartlara haiz olan tüm esnaflar verilecek esnaf kredisinden yararlanabilecek. Başvurular ise belirlenecek olan tarihlerde açılarak Halk Bankasından esnaflara faizsiz, masrafsız olarak kullandırılacak.

30 bin TL Esnaf Kredisi Yeniden Veriliyor

2 yıl önce Aralık ayı içinde başlatılan ve başvuruların sonuna gelinen 50 bin lira faizsiz kosgeb kredi desteği sahiplerine ulaştırıldı sadece 15 bin kobinin yararlanabildiği faizsiz kredi imkanının aynısının tekrar verileceği açıklandı. Piyasaların durgunluğu nedeniyle zor zamanlar geçiren esnafa verilen 50 bin lira faizsiz kredinin yanında bir de 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi  verilmesi de gündemde.

Halkbank Esnafa Faizsiz 30 bin TL Kredi Başvuru

Yalnız verilecek olan bu 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi Kosgebin verdiği krediler ile karıştırılmamalı bu kredi esnaflara ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yapması halinde sağlanacak. İşletme için gerekli olan Makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya ham madde veya sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kredi talep eden esnaf ve sanatkarlar iş yerlerinin bağlı olduğu ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yaparak Halk bankası aracılığıyla kullandırılacak ve hazine destekli bu 30 bin lira esnaf kredisinden yararlanabilecek. 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi 2017 Esnafa verilecek olan 30 bin lira kredi 0 faizli olarak verilecek ve tüm küçük esnaf  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yaparak bu krediyi alabilecek. Yalnız esnafların bu krediden yararlanabilmesi için mutlaka sicil kaydının olması gerekiyor.

Halkbank Esnafa Faizsiz 30 bin TL Kredi Başvuru Şartları

Kredi talebinde bulunmak isteyen esnafların Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yaparak kredi talebini sicilin kayıt olduğu kredi kefalet kooperatifine ilettikten sonra başvuru yapan esnaf ve sanatkarların mali ve ekonomik durumu incelendikten sonra verilecek olan kredinin limiti tespit edilecek. Belirlenen kredi kabul edildikten sonra bu başvuru talebi Halk bankasına iletilecek. Halk Bankası da başvuru yapan esnaf için gerekli incelemeyi yapmak için tekrar bir değerlendirme sürecine tabi tutacak. Başvuru değerlendirme sürecinden olumlu sonuç alınması halinde 30 bin lira limitli esnaf kredisi sözleşmesi imzalanıp verilecek olan esnaf kredisinin ödemesi Halk bankasında esnafın ticari kobi banka hesabına yatırılmak suretiyle kullandırılacak.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabilir?

Daha önceden bu kapsamda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden kredi kullanan esnaflar yine Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilecek olan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden yararlanacak. Özel bankalardan kredi alan ve borcu olan esnaflar ise bu kapsamın dışında tutuluyor yani özel bankaların birinde herhangi bir kredi borcu olan esnaf Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilecek 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilecek. Yani bu krediden yararlanabilmek için Hazine destekli olarak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilen ve Kosgeb hibe kredisi almamış olmak gerekiyor bunun dışında özel sermayeli bankalardan alınan kredileri bu krediyi almaya engel olmuyor.

Faizsiz Krediden Kimler Yararlanamaz?

Esnaflara yeniden verilecek olan Hazine destekli 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden eski kredi borcunu sonraki yıla devredenler yararlanamazlar. Ertelenmiş, taksitlendirilmiş ve tasfiye olunacak ve yapılandırılmış kredi borcu olan esnaflar borçlarını tamamını kapatmadan bu krediden yararlanamayacak.
blank

faizsiz krediden kimler yararlanabilir?

Halk Bankası esnaf kredisi için gerekli evraklar isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. 30 bin lira esnaf kredisi başvurularını esnafların bağlı bulundukları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine veya Halkbank şubelerinde  yaparak krediden yararlanabilirler. Esnaf kredisi başvuruları onaylandığından esnafların sicil kayıtları yoksa bu krediden yararlanmak için mutlaka faaliyet gösterilen esnaf odasına kayıt yapılması gerekiyor. Verilecek olan 30 bin lira esnaf kredisini almak için yapılacak olan kesintinin miktarı ise 500 TL gibi cüzi bir miktar olacak. 30 bin lira esnaf kredisi başvurusu onaylanan esnafın eline 29,500 TL geçecek.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Esnaf ve sanatkarların almaya hak kazandığı 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinin vadeleri 1 yıl ile 5 yıl olarak veriliyor. Kredi çekmek isteyen esnafın talebine göre belirlenecek olan kredinin vadesi 60 aya kadar çıkıyor bu vadelerde yapılacak aylık taksit ödemeleri esnafın bütçesini etkilemeyecek şekilde 500 liradan 1250 liraya kadar ödeme yaparak toplam geri ödemelerini yaparak krediyi belirlenen vade sonunda kapatabilecek. Esnafa müjde! Esnaf Kefalet faizsiz kredi başvuruları devam ediyor! Bu destek açıklanmadığı için en azından esnaf kefalete başvurabilirsiniz. 2020 yılında girişimciler Kosgeb tarafından oluşturulmuş yeni programlar ile desteklenmeye devam edecektir. Geleneksel girişimciler 60 bin TL, ileri seviyedeki girişimciler ise 360 bin TL hibe alabilecektir.